Archiwum z roku 2008

CZAS BOŻEGO NARODZENIAKoncert kameralnej grupy chóru Alla Polacca przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie

Program:

Hodie- Ceremony of Carols (op. 28)-Benjamin Britten

Gdy Śliczna Panna- opr. Stanisław Głowacki

Dzisiaj w Betlejem- opr. Stanisław Głowacki

Lulajże Jezuniu- opr. Stanisław Głowacki

Negro Spirituals - opr. John C. Philips:

Nobody knows the trouble i see

Steal away

Mary had a baby

Tryumfy- opr. Marek Jasiński

Ceremony of Carols (op. 28)-Benjamin Britten:

As dew in aprile

This little babe

Deo Gracias

Sanctus - Krzysztof Penderecki

Działa przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Założony w 1945 roku przez ówczesnego solistę Teatru Wielkiego dh Władysława Skoraczewskiego działał do 1989 roku pod nazwą Centralnego Zespołu Artystycznego ZHP im. Wł. Skoraczewskiego.

Dwustu młodych entuzjastów muzyki koncertuje w trzech grupach wiekowych. Członkowie chóru biorą udział w kilkunastu operach wystawianych na scenie Teatru Wielkiego (m.in. Borys Godunow, Dama Pikowa. Bramy Raju, Carmen. Cyganeria, Mały Kominiarczyk, Tosca, Turandot, Kawaler Srebrnej Róży. Widma, Król Roger, O królewnie co spać nie chciała. Pan Marimba). Ponadto uczestniczy w konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając najwyższe laury. Chór odbywa liczne tournee artystyczne po Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, oraz Sycylii.

Zespół Alla Polacca wykonuje muzykę wszystkich epok. W swoim repertuarze posiada utwory a cappella. z towarzyszeniem orkiestry, harfy oraz fortepianu. Dokonał wielu nagrań archiwalnych współczesnej muzyki polskiej dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracował również z takimi artystami jak: Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko. Jacek Wójcicki, Zbigniew Bieniak, Adam Wolski. Włodzimierz Korcz. Kayah, Ernest Bryl.

SABINA WŁODARSKA - Chórmistrz, kierownik Chóru Alla Polacca. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Stefana Stuligrosza.

Swoją działalność artystyczną związała z młodzieżą. Jej wieloletnia praca zawodowa zaowocowała sukcesami prowadzonych chórów na estradach w kraju i zagranicą. Kompozytorzy polscy powierzają jej prawykonania swoich utworów, uznając perfekcję interpretacji dzieł.

Jest laureatką Nagrody Premiera za twórczość dla dzieci i młodzieży. W 2004 r. została nominowana do nagrody Prezydenta "Sztuka młodym", a w 2005 r. wyróżniona odznaczeniem "Gloria Artis" za zasługi dla kultury polskiej. Na IV Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Fieodosji na Krymie została uznana za najlepszego dyrygenta. Od 1982 r. prowadzi Chór Alla Polacca przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.PROGRAM REKOLEKCJI ADWENTOWYCH 14 - 16. 12. 2008 r.


NIEDZIELA - 14 grudnia 2008 r.

700 - Msza św. z nauką dla dorosłych

900 - Msza św. z nauką dla dorosłych

1030 - Msza św. z nauką dla dorosłych

1200 - Msza św. z nauką dla dzieci

1300 - Msza św. z nauką dla dorosłych

1800 - Msza św. z nauką dla młodzieży i studentów

PONIEDZIAŁEK - 15 grudnia 2008 r.

700 - Msza św. z nauką dla dorosłych

900 - Msza św. z nauką dla dorosłych

1000 - Szkoła podstawowa klasy I - VI

1130 - Gimnazjum

1800 - Msza św. z nauką dla dorosłych

2000 - Msza św. z nauką dla młodzieży i studentów

WTOREK - 16 grudnia 2008 r.

700 - Msza św. z nauką dla dorosłych

900 - Msza św. z nauką dla dorosłych,

1000 - Szkoła podstawowa klasy I - VI

1130 - Gimnazjum

1800 - Msza św. z nauką dla dorosłych,

2000 - Msza św. z nauką dla młodzieży i studentów

Sakrament Pokuty - podczas Mszy świętych

Rekolekcje poprowadzi - ks. Zdzisław Słomka SACImieniny Matki Bożej z Ostrej Bramy. Odpust w naszej wspólnocie, czyli parafialne świętowanie


Tradycyjnie jak co roku, bardzo uroczyście, w dniu 16 listopada w naszej wspólnocie parafialnej, którą kieruje ks. prałat płk Jan Domian, przeżywaliśmy Odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej.

Przez całą niedzielę kazania głosił ks. dr Dariusz Sztuk - salezjanin. Była to wspaniała strawa duchowa, w której kaznodzieja pielgrzymował do korzeni kultu, do Ostrej Bramy, do Matki Bożej opiekującej się naszą parafią, w Jej cudownym wizerunku, jako Matka Miłosierdzia.

Rozpoczął pięknym wierszem: Przecudne oblicze mej Pani. Odbiciem Boskości jaśnieje. Promieniem dobroci mnie rani. Niebiańskie powaby w krąg sieje. Nawiązując do Ewangelii o Zwiastowaniu, pielgrzymował do Nazaretu gdzie HIC VERBUM CARO FACTUM EST (Słowo Ciałem się stało), pokazując, że Maryja jest wzorem zawierzenia. Odnosząc się do współczesności, zastanawiał się:

Żyjemy w czasach kryzysu słowa, kiedy człowiek zastanawia się nad boskością Chrystusa, mówi o "Bogu urojonym", próbuje przypisać historii kłamstwo i blef, o miłości mówi jak o przedmiocie ewolucji, podobnej skrzydłom ptaków i płetwom ryb. Zastanawiamy się, czy przypadkiem nie zostaliśmy bezmyślnie rzuceni z nicości w nicość...

Zauważył, że Biblia jedyną księgą, którą czyta się zawsze w obecności autora. Czytam Biblię i ONA czyta mnie.

W roku św. Pawła Apostoła, pochylił się także nad jego postacią, ukazując jego życiorys i drogę wiary jaką apostoł przebył na podstawie cytatów z listów pawłowych. ..abyśmy stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego (Tt 3,4). ...obrzezany w ósmym dniu, z rodu Izraela, z pokolenia Beniamina, Hebrajczyk z Hebrajczyków, w stosunku do Prawa - faryzeusz, co do gorliwości - prześladowca Kościoła, co do sprawiedliwości legalnej - stałem się bez zarzutu. Ale to wszystko, co było dla mnie zyskiem, ze względu na Chrystusa uznałem za stratę. I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa. (Flp 3,4nn).

Zachęcał do odkrycia Chrystusa: Już nie ja żyję, żyje we mnie Chrystus ()Ga 2,19-20). ...Albowiem miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro Jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał. (2Kor 5,15). Zachęcał do odkrycia drogi poprzez pełnienie miłości w służbie Ewangelii, w pełni ufając Chrystusowi: Przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. (2Kor 4,7) ...Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą... (1Kor 13,1nn)

Ta miłość musi się objawić w życiu codziennym w konkretach. Dlatego odrzuciwszy kłamstwo: niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego... Gniewajcie się, a nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! Ani nie dawajcie miejsca diabłu! Kto dotąd kradł, niech już przestanie kraść, lecz raczej niech pracuje uczciwie własnymi rękami, by miał z czego udzielać potrzebującemu. Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia. Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie - wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie (Ef...)

Kaznodzieja zakończył życzeniem: Niech w nas odbija się i promieniuje na innych obraz - ikona Chrystusa Naszego Pana.

W naszym świętowaniu było też coś dla ciała. Zadbały o to grupy duszpasterskie działające w naszej wspólnocie. Z inicjatywy ks. proboszcza naszej parafii, między kościołem a plebanią rozstawiono kilka namiotów w których swoje miejsce miały stoiska z żywnością i książkami. I tak:

1. Koło Żywego Różańca przygotowało stoisko na którym był podawany bigos oraz pierożki z mięsem i ruskie, a obsługiwały je panie: Teresa Kaczmarek, Helena Dziedzińska i Elżbieta Kaczmarek.

2. Koło Żywego Różańca Rodzin przygotowało stoisko z loterią fantową i co ciekawe każdy sprzedany los był pełny. Dało się zauważyć na wielu twarzach radość z wylosowanych fantów, które pozostaną pamiątką po złożonej ofierze na dobry cel.

3. Akcja Katolicka, której w naszej parafii przewodniczy pani mgr Barbara Bartoszczuk, przygotowała kilka stoisk m.in.: Kiermasz książki prowadzony przez Marię i Witolda Płotczyków z dużym wyborem takich pozycji jak: Biblia dla dzieci i dla dorosłych, modlitewniki, kalendarze religijne o różnych formatach, ksiązki dla dzieci oraz inne związane z dietą, urodą i zdrowiem. Z ciepłymi napojami: kawą, herbatą do ciasta, przygotowali państwo Jan i Krystyna Podgórscy wraz z córką Anią z Łomianek. Ze smacznymi, domowej roboty ciastami, przygotowały wszystkie członkinie z Akcji Katolickiej. Każda z pań przygotowała inny rodzaj ciasta a odpowiedzialnymi za to stoisko były panie Czesława Budzyńska i Ewa Kowalczyk. Ciasta były bardzo dobre o czym świadczył wielki popyt na nie.

4. Liturgiczna Służba Ołtarza zachwyciła nas "smalcem jakubowym" , na który zużyto 20 kg. słoniny, po kilka kilogramów podgardla, boczku, wędzonki oraz rożne zioła przyprawy i warzywa. Smalczyk serwowany był z pieczywem i ogórkiem kiszonym. Pracą, w którą włączyli się wszyscy ministranci kierował ks. Piotr Pietrzak, opiekun grupy a ze strony ministrantów, weteran liturgicznej służby w naszej parafii Jakub Kiersikowski.

Należy zauważyć, że oferowane produkty trafiły w gust parafian, bo stoiska cieszyły się dużą popularnością. Takie połączenie strawy duchowej z materialną, inaczej mówiąc "coś dla ducha i coś dla ciała" wytworzyły wspaniałą rodzinną atmosferę wspólnego świętowania. Cieszyli się ci, którzy to wszystko przygotowali i ci, którzy z tego dobra korzystali.

Uroczysta suma odpustowa miała miejsce późnym popołudniem o godz. 18.00. Znamienitych gości przybyłych na odpust witała Kompania Honorowa wraz z Pocztem Sztandarowym WAT, oraz Posterunek Honorowy złożony z podchorążych w strojach historycznych. Plac przed kościołem pięknie rozświetliły wojskowe kaganki.

Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas m.in. Andrzej PRZEWOŹNIK - Sekretarz Generalny Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gen. Franciszek GĄGOR - Szef Sztabu Generalnego WP, gen. broni Bronisław KWIATKOWSKI - Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP, gen. dyw. Sławomir DYGNATOWSKI - Z-ca Dowódcy Operacyjnego SZ RP, płk Jerzy GUTOWSKI - Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności, gen. broni w st. spocz. Edward PIETRZYK, płk Piotr RACZKOWSKI - Prezes Wojskowego Sądu Garnizonowego, gen. bryg. Kazimierz GILARSKI - Dowódca Garnizonu Warszawa, płk Andrzej ŚMIETANA - Pełnomocnik Dowódcy Garnizonu Warszawa ds. Ceremoniału Wojskowego, płk Adam WRONECKI - Zastępca Dowódcy DGW – Szef Logistyki, gen. bryg. Ryszard FRYDRYCH - Szef Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, gen. prof. dr hab. inż. Zygmunt MIERCZYK - Komendant - Rektor Wojskowej Akademii Technicznej, gen. dyw. w st. spocz. Jan KLEJSZMIT - Kanclerz WAT, Z-ca Rektora Komendanta WAT płk Tadeusz Szczurek, gen. bryg. Marek WITCZAK - Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, prof. dr hab. inż. Jarosław RUTKOWSKI - Prorektor ds. Kształcenia WAT, dr hab. inż. Andrzej NAJGEBAUER, prof. ndzw. WAT - Prorektor ds. Naukowych, dr inż. Wojciech KOCAŃDA - Pełnomocnik Rektora ds. Studenckich WAT, płk mgr inż. Włodzimierz STANKOWSKI - Szef Oddziału Organizacyjno - Szkoleniowego WAT, ppłk mgr inż. Ryszard SALA - Dowódca Batalionu Szkolnego, gen. bryg. Ryszard SZULLICH - Dowódca 3 WBROP, ppłk Mirosław WIKTOROWSKI - Dowódca Dywizjonu Dowodzenia, płk Piotr WOJTON - Komendant Centrum Wsparcia Teleinformatycznego SP, Jarosław DĄBROWSKI - Burmistrz Urząd Dzielnicy Bemowo m. St. Warszawy, prof. dr hab. inż. Krzysztof CZUPRYŃSKI - Dziekan Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT, ks. Jan POPIEL - Dziekan Dekanatu Jelonkowskiego i wielu innych przyjaciół.

Na początku Mszy św. gospodarz parafii ks. prałat płk Jan Domian powitał przybyłych gości i wszystkich zebranych oraz poprosił pasterza diecezji polowej aby jej przewodniczył.

Eucharystię koncelebrowali pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusza Płoskiego, kapłani: Ks. prof. dr hab. Henryk SKOROWSKI - Prorektor UKSW, Ks. prof. dr hab. Jarosław KORAL - Dziekan Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, ppłk Marek KWIECIŃSKI - Kapelan szpitala wojskowego, Ks. Józef Groński - Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów.

Posługę Liturgicznej Służby Ołtarza pełnili podchorążowie WAT wraz z lektorami i ministrantami naszej parafii.

Na zakończenie ks. proboszcz Jan Domian podziękował przybyłym gościom na czele z Biskupem Polowym WP, kaznodziei odpustowemu ks. dr Dariuszowi Sztukowi oraz tym, którzy włączyli się czynnie w przygotowanie tej uroczystości :grupom parafialnym, WAT, 3 WBROP.Po Mszy św. odbyła się uroczystość złożenia na przyparafialnym cmentarzu, w specjalnym miejscu, pod misyjnym Krzyżem, w mogile, ziemi z miejsc skrytobójczego mordu Polaków w Charkowie i Miednoje. Ziemię przekazaną przez Marszałka Sejmu Pana Bronisława Komorowskiego naszej wspólnocie wojskowo - cywilnej, a umieszczoną podczas liturgii, w specjalnych urnach, na ołtarzu, gen. Franciszek GĄGOR - Szef Sztabu Generalnego WP, przekazał pani Teresie Korrnalewskiej - wnuczce kpt. Szymona Lewińskiego, który zginął w Katyniu i por. Jackowi Mucha, przedstawicielowi sztafety młodego pokolenia. Po odegraniu przez sygnalistę komendy baczność, została ona złożona w symbolicznej mogile zamordowanych na Wschodzie, przed kościołem i poświęcona przez Biskupa Polowego WP.

Delegacje zaproszonych gości, przy dźwiękach werbli, złożyły wieńce i zapaliły znicze.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej:

Sekretarz Generalny Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Andrzej Przewoźnik, Szef sztabu gen. Franciszek Gągor, Biskup Polowy WP - J.E. gen. dyw. Tadeusz Płoski, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności płk Jerzy Gutowski, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierz Gilarski

W imieniu Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP gen. broni Bronisław Kwiatkowski i gen. dyw. Sławomir Dygnatowski.

W imieniu Żandarmerii Wojskowej, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Marek Witczak, Z-cy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej płk Zbigniew Powęska płk dypl. Jarosław Janczewski.

W imieniu Wojskowej Akademii Technicznej, Rektor Komendant WAT - gen. bryg. Zygmunt Mierczyk, Z-ca Rektora Komendanta WAT płk Tadeusz Szczurek, Kanclerz WAT gen. dyw. w st. spocz. Jan Klejszmit,prof. dr hab. inż. Jarosław RUTKOWSKI - Prorektor ds. Kształcenia WAT, dr hab. inż. Andrzej NAJGEBAUER, prof. ndzw. WAT - Prorektor ds. Naukowych, dr inż. Wojciech KOCAŃDA - Pełnomocnik Rektora ds. Studenckich WAT i przedstawiciel podchorążych.

W imieniu 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, Dowódca 3 WBROP - gen. bryg. Ryszard Szullich, Dowódca Dywizjonu Dowodzenia ppłk Mirosław Wiktorowski, Komendant Centrum Wsparcia Teleinformatycznego SP płk Piotr Wojton.

W imieniu Gminy Babice wieńce złożyli: Krzysztof Turek - Wójt wraz zastępcą W imieniu Powiatu Warszawsko Zachodniego Jan Żychliński - Starosta Powiatu Warszawsko Zachodniego

Pozostali uczestnicy zapalili symboliczne znicze.

Po zakończeniu uroczystości wierni podchodzili przed uświęcone krwią rodaków miejsce, aby w chwili zadumy, wraz z ks. biskupem, który powiedział : niech ziemia ta złożona u stóp Krzyża będzie wiecznym symbolem bohaterstwa Polaków, którzy polegli w obronie swojej Ojczyzny, niech wstaną w dniu przyjścia Pana, zanieść modlitwę za polskie elity, oficerów i funkcjonariuszy pomordowanych na Wschodzie.I rocznica poświęcenia popiersia płk Ignacego Boernera16 listopada 2008 roku w pierwszą rocznicę powstania popiersia płk Boernera, po Mszy św. o godz. 10.30, delegacje z naszej parafii i Wojskowej Akademi Technicznej: ks. prałat płk Jan DOMIAN - proboszcz, Jerzy Bogdan RACZEK - autor książek o historii Boernerowa, gen.dyw. w st. spocz. Jan KLEJSZMIT - Kanclerz WAT, dr inż. Wojciech KOCAŃDA - Pełnomocnik Komendanta Rektora ds. Studenckich WAT, oraz delegacja młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 w Warszawie Boernerowie pod przewodnictwem pani katechetki mgr Elżbiety Lipniackiej, złożyły kwiaty i zapalily znicze, pod popiersiem, wyrażając w ten sposób wdzięczność założycielowi naszego osiedla za jego postawę i dzieło.

Apel Papieski w 30 rocznicę wyboru Jana Pawła II

W parafii cywilno-wojskowej M.B. Ostrobramskiej w Warszawie, tak jak w świątyniach w całej Polsce, odbyły się uroczystości związane z 30 rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża 16 października przed popiersiem naszego znamienitego rodaka odbył się Apel Papieski na który przybyli m.in.: Komendant - Rektor WAT płk prof. dr hab. Zygmunt Mierczyk, Zastępca Komendanta - Rektora WAT płk dr Tadeusz Szczurek, Dziekan Wydziału Chemii i Nowych Technologii prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński, Dowódca Batalionu Szkolnego ppłk mgr inż. Ryszard Sala, i Szef Sztabu Batalionu Szkolnego mjr mgr Dariusz Kania. W programie uroczystości była Msza św., której przewodniczył Dziekan Warszawskiego Dekanatu Wojskowego ks. prałat płk Jan Domian i różaniec w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. 0 godz. 21.00 odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski a następnie kazanie wygłosił ks. Piotr Pietrzak, który nawiązał do słów papieża skierowanych do młodych na Jasnej Górze. Mówił: Wy sami nie wiecie jak jesteście piękni wówczas, gdy znajdujecie się w zasięgu Słowa Bożego i Eucharystii, sami nie wiecie jacy jesteście piękni kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem Mistrzem starając się żyć w Jego łasce uświęcającej. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem studenci przedstawili program słowno - muzyczny z pokazem multimedialnym, w którym wyrazili wdzięczność papieżowi za jego wielkie dzieło nauczania a szczególnie umiłowanie młodzieży. Na zakończenie uroczystości, podchorążowie oddali trzykrotną salwę honorową na cześć Jana Pawła II, syna oficera Wojska Polskiego a sygnalista odegrał utwór Cisza. W Apelu Papieskim uczestniczył poczet sztandarowy WAT wraz z Kompanią Honorową złożoną z podchorążych pod dowództwem kpt mgr Marcina Bomby, zaproszeni goście, studenci wojskowi i cywilni oraz licznie zebrani parafianie. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed popiersiem Jana Pawła II."Cóż powiedzieć - żal odjeżdżać"

Na Placu Krasińskich w Warszawie, Biskup Polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski, dokonał uroczystego otwarcia wystawy poświeconej Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w 30. rocznicę pontyfikatu. Wśród uczestniczących w uroczystości były: reprezentacja parlamentarzystów, WP, Policji, Straży Granicznej, BOR, Zastępca Rektora WAT płk dr Tadeusz Szczurek, podchorążowie WAT z Dowódcą Batalionu Szkolnego ppłk Ryszardem Salą i innych formacji mundurowych. Modlitwę, którą często odmawiał z wiernymi Jan Paweł II - Anioł Pański - poprowadził Ordynariusz Wojskowy Tadeusz Płoski, a proboszcz Katedry Polowej ks. prał. płk Robert Mokrzycki odmówił modlitwę o beatyfikację Ojca św.: "Dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości (...). Udziel nam za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją, że Twój sługa papież Jan Paweł II zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych". Znakomity aktor Krzysztofa Kolberger zaprezentował słowa poezji młodego, 18 - letniego Karola Wojtyły i papieża u kresu swej drogi ziemskiej Jana Pawła II zawarte w "Tryptyku Rzymskim". Przy okazji podchorążowie I roku studiów zwiedzili Katedrę Polową WP - "matkę wszystkich kościołów wojskowych". Historię świątyni przedstawił im ks. kpt. Mateusz Hebda.ZAŚLUBINY Z OJCZYZNĄ

Uroczystą Mszą św., która odbyła się 25 września o godz. 1600 w kościele garnizonowym Matki Boskiej Ostrobramskiej, 290 podchorążych - studentów pierwszego i drugiego roku Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, rozpoczęło uroczystości związane ze złożeniem przysięgi wojskowej. Wielu z nich przystąpiło do Sakramentu Pokuty, aby w ten sposób, już na starcie, lepiej przygotować się duchowo do pełnienia służby Ojczyźnie. Swoją obecnością zaszczycili ich: Rektor Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, pełnomocnik rektora ds. studenckich dr inż. Wojciech Kocańda, kanclerz gen. dyw. w st. spocz. Jan Klejszmit, dziekani wydziałów, Szef Oddziału Organizacyjno-Szkoleniowego płk mgr inż. Włodzimierz Stankowski, dowódca Batalionu Szkolnego ppłk mgr inż. Ryszard Sala oraz liczne grono profesorów i oficerów WATu. W czasie Mszy św., pod przewodnictwem ks. dziekana płk. Jana Domiana, którą współtworzyli podchorążowie, biorąc czynny udział w asyście, kapelan WAT ks. por. Witold Mach, w kazaniu, mówił o zaszczytnej żołnierskiej służbie Ojczyźnie oraz o przywilejach i obowiązkach względem niej. Podejmując temat przysięgi powiedział: Ten uroczysty akt, jest zobowiązaniem się w sumieniu do pięknego pełnienia służby, a w szczególnych przypadkach, zagrożenia bytu Ojczyzny, może wymagać gotowości do poniesienia wielkich ofiar, aż do złożenia swojego życia na ołtarzu Ojczyzny włącznie. Zachęcił podchorążych, aby byli ambasadorami kultury i wielkich wartości, które zdobywa się uczciwą pracą i nauką. W ten sposób najlepiej przyczynią się do wielkości i chwały swego kraju. Zwrócił uwagę, że przysięga wojskowa to zaślubiny z Ojczyzną. Na zakończenie uroczystej Mszy św., podziękowanie wszystkim uczestnikom złożył ks. proboszcz, Dziekan Garnizonu Warszawa ks. prałat płk Jan Domian, a rozpoczynającym studia podchorążym złożył gratulacje z życzeniami jak najlepszych wyników w nauce. Sama przysięga odbyła się 26 września w miejscu historycznym, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podchorążowie za sztandarem Akademii, w asyście orkiestry wojskowej, Kompanii Reprezentacyjnej WP wraz z podchorążymi w strojach historycznych, wmaszerowali na Plac Piłsudskiego, gdzie czekały na nich licznie zebrane rodziny i przyjaciele. Dowódcą uroczystości był ppłk Ryszard Sala, który wraz z mjr. Dariuszem Kanią i mjr Dariuszem Pytlosem oraz oficerem społeczno -wychowawczym mjr. Tadeuszem Haduchem a yakże podległą kadrą przez cały miesiąc przygotowywali i wprowadzali kandydatów w żołnierskie rzemiosło. Zajęcia obejmowały m.in. regulaminy, taktykę, musztrę, teorię i praktykę strzelania. Przysięgę na sztandar Akademii odebrał Rektor Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk wraz z gośćmi honorowymi na czele Szefem Sztabu Generalnego gen. Franciszkiem Gągołem, Dowódcą Garnizonu Warszawa gen bryg. Kazimierzem Gilarskim, licznie zebranymi oficerami i pracownikami. Po złożeniu przysięgi, młodzi adepci sztuki wojskowej odśpiewali pieśń patriotyczną Hymn Pierwszej Brygady. Zebranych uroczyście pobłogosławił Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. Tadeusz Płoski. Były wyróżnienia dla najlepszych podchorążych i podziękowania dla rodziców a na zakończenie uroczysta defilada. Po zdaniu broni młodzi żołnierze spotkali się ze swoimi rodzinami i po raz pierwszy wyjechali na zasłużony urlop.64 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO NA BEMOWIE

30 lipca 2008 r. o godz. 17.15, przed pomnikiem poświęconym poległym żołnierzom Obwodu AK "Żywiciel", rozpoczęły się uroczystości związane z 64 rocznicą Powstania Warszawskiego, których inicjatorami byli: Burmistrz Dzielnicy Bemowo mgr Jarosław Dąbrowski i Przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo oraz proboszcz par. M.B. Ostrobramskiej ks. prał. płk Jan Domian.

Uczestnicy wśród których byli: Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierz Gilarski, jego zastępca płk dr Wiesław Grudziński, Zastępca Rektora WAT prof. dr hab. inż. Radosław Trębiński, Szef Oddziału Organizacyjno-Szkoleniowego płk mgr inż. Włodzimierz Stankowski, Zastępca Dowódcy Kursu Podchorążych mjr mgr Dariusz Pytlos wraz z przedstawicielami podchorążych, delegacje policji, straży miejskiej oraz licznie zebrani weterani tamtych wydarzeń, spotkali się u zbiegu ulic Westerplatte/ Grotowskiej aby oddać cześć bohaterskim obrońcom Ojczyzny.

Uroczystość miała oprawę wojskową przygotowaną przez Garnizon Warszawa i rozpoczęła się odegraniem Hymnu Państwowego.

Burmistrz Dzielnicy Bemowo mgr Jarosław Dąbrowski w swoim wystąpieniu powiedział: 1 sierpnia 1944 roku był dniem radości, kilku letni terror zakończył się wybuchem powstania, nadzieją na odzyskanie wolności wywalczonej własnymi rękami. W tym dniu żołnierze AK wraz z pełnymi entuzjazmu mieszkańcami Stolicy rozpoczęli nierówną walkę oczekując szybkiej pomocy Aliantów. Niestety z przyczyn politycznych, tak ważnego wsparcia nie otrzymali. Warszawa pozostawiona sama sobie krwawiła w heroicznym boju. 63 powstania to dla Polaków świętość, symbol gotowości walki o ideały. To właśnie tutaj zatryumfowała siła ludzkiego ducha, której żadna tyrania nie jest w stanie zgładzić. Duch Warszawy został niezwyciężony, to 63 dni wolności. Ta właśnie okoliczność każe nam uznać, że powstańczy zryw Warszawy miał głęboki historyczny sens.

Na zakończenie uroczystości, gospodarze, goście, przybyłe delegacje złożyli wieńce przed pamiątkową tablicą, hejnalista odegrał Śpij kolego i oddano salwę honorową.

Następnie uczestnicy udali się na Mszę św. w intencji poległych w boju i zmarłych w minionych latach powstańców. Sprawował ją ks. prał. płk Jan Domian, który zaznaczył: Wasze bohaterstwo, poświęcenie dla Ojczyzny i wolności wywarło i nadal wywiera ogromny wpływ na żyjących po wojnie. Okazujemy naszą wdzięczność Żołnierzom Powstańcom, których imiona dziś na pamięć przywołujemy. Przed naszymi oczyma stają ludzie co Bogu zawierzyli, a talenty i pracę oddali na służbę Narodu i Stolicy. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kpt. Witold Mach.

Po uroczystej Eucharystii odbył się program okolicznościowy pt. Listy z licytacji w wykonaniu Hanny Chojnackiej-Gościniak, Jana Oleszkowicza i Michała Muskata.ŚWIĘTY JAN CHRZCICIEL - PATRON NASZEGO KSIĘDZA PROBOSZCZA


W niedzielę 22 czerwca, na sumie, członkowie grup duszpasterskich oraz parafianie złożyli pasterzowi naszej wspólnoty życzenia imieninowe. W imieniu zebranych głos zabrała pani mgr Barbara Bartoszczuk, przewodnicząca Akcji Katolickiej w naszej parafii i powiedziała: Naszemu Księdzu Proboszczowi w imieniu parafian, Kółek Różańcowych, Przymierza Rodzin, Akcji Katolickiej, życzymy spełnienia wszelkich zamierzeń, zdrowia wszelkiej pomyślności i błogosławieństwa Bożego. Zebrani w świątyni odśpiewali Księdzu Proboszczowi Plurimos annos plurimos.

POŚWIĘCENIE POJAZDÓW MECHANICZNYCH

POŚWIĘCENIE CHRZCIELNICY

W dniu 16 czerwca 2008 roku w parafii pw. M.B. Ostrobramskiej na warszawskim Bemowie miała miejsce niezwykła uroczystość. Uroczystość poświęcenia Chrzcielnicy, daru rodziców dzieci, które przystąpiły do I Komunii świętej w tym roku.

Poświęcenia chrzcielnicy dokonał Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. dr hab. Tadeusz Płoski. Słowa Sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane w Wadowicach podczas jednej z ostatnich pielgrzymek do Polski: „tu wszystko się zaczęło... i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły i kapłaństwo się zaczęło...” mają wymiar ponadczasowy. W Wadowicach, w 1929 roku Karol Wojtyła, jako syn oficera polskiego, został ochrzczony przez kapelana z Garnizonu Krakowskiego.

To prawda, że z chwilą przystąpienia do chrztu świętego w życiu człowieka wszystko się dopiero zaczyna. W ludzkiej naturze istnieje skłonność do oczyszczenia się z brudu duchowego i cielesnego, czego sami jesteśmy świadkami obserwując liczne pielgrzymki, w Starym Testamencie istniały rożnego rodzaju obmycia natury religijnej. Wreszcie na przełomie dziejów pojawił się św. Jan Chrzciciel, który chrzcił i głosił rychłe przyjście Mesjasza..., który wreszcie nadszedł...

Św. Mateusz w swojej ewangelii, czytanej przez ks. ppłk. Krzysztofa Jamrozika podczas Mszy św. opisuje spotkanie Jezusa z Janem Chrzcicielem nad rzeką Jordan, kiedy to prosi Jana aby ten go ochrzcił. Czym więc był chrzest dla Jezusa? Na pewno nie gestem obmycia się celem nawrócenia. Zanurzenie w wodzie było symbolem pozostawienia dawnego życia i wynurzenia się do nowego. Wydarzenie to, dało początek misji, jaką Jezus miał wypełnić na ziemi.

A czym jest sakrament chrztu św. dla niemowlaka przyniesionego do kościoła? Czym jest sakrament chrztu dla człowieka dorosłego i jak ważnym wydarzeniem przełomowym jest on w naszym, ludzkim życiu? Jest on początkiem nowego życia, życia we wspólnocie chrześcijańskiej, pierwszym krokiem umożliwiającym dostęp do innych sakramentów: komunii św., bierzmowania, ślubu.

W dobie komercjalizacji życia rodzinnego nie zawsze wybieramy odpowiednich rodziców chrzestnych. Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego zwrócił uwagę na to, iż wybierając rodziców chrzestnych często podchodzimy komercyjnie, biorąc pod uwagę ich zasobność materialną a nie ich duchowość i wierność zasadom chrześcijańskiego wychowania. Przecież to oni mają wspierać,a nawet zastępować, w nagłej chorobie czy śmierci rodziców naturalnych Wybór rodziców chrzestnych jest wiec doskonałą okazją do pogłębienia więzi rodzinneji sąsiedzkiej.

Dlatego uroczystość poświęcenia chrzcielnicy w parafii wojskowej p.w. M.B. Ostrobramskiej odbywała się w obecności znamienitych, zaproszonych gości: generałów i dowódców jednostek wojskowych, przyjaciół i zawsze wiernych parafian. To przecież ich dzieci, wnukowie tu, w tej świątyni na Boernerowie, przy tej chrzcielnicy przejdą przez bramę prowadzącą ich do wspólnoty chrześcijańskiej.

Parafianka

CUD BOSKIEJ MIŁOŚCI...


16 czerwca Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski w naszej wspólnocie parafialnej dokonał poświęcenia nowej chrzcielnicy i intronizacji relikwii św. Siostry Faustyny.

W uroczystości wzięli udział m.in. ks. płk Zbigniew Kępa, ks. ppłk Jan Osiński, Rektor - Komendant WAT gen. bryg. Prof. dr hab. Zygmunt Mierczyk, Kanclerz WAT gen. dyw. w st. spocz. Jan Klejszmit, Pełnomocnik Rektora ds. Studenckich dr inż. Wojciech Kocańda, Dowódca Kursu Podchorążych - ppłk mgr inż. Ryszard Sala. Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierz Gilarski i jego zastępca płk dr Wiesław Grudziński oraz wielu innych znamienitych gości. Przybyli także podchorążowie WAT.

Księdza Biskupa Polowego WP powitała delegacja studentów wojskowych, słowami, które wypowiedziała pani st. szer. Zofia Kuśmierowska:

Jan Paweł II, wracając pamięcią do Wadowic, nawiązywał często do znaku, jakim jest chrzcielnica. Szczególną czcią otaczał tę w Wadowickim kościele. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979 wyznał:

"Kiedy patrzę wstecz, widzę, jak droga mojego życia poprzez środowisko tutejsze, poprzez parafię, poprzez moją rodzinę, prowadzi mnie do jednego miejsca, do chrzcielnicy w wadowickim kościele parafialnym. Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do łaski Bożego Synostwa i wiary Odkupiciela mojego, do wspólnoty Jego Kościoła (...). Chrzcielnicę tę już raz uroczyście ucałowałem w roku Tysiąclecia Chrztu Polski jako ówczesny arcybiskup krakowski. Potem uczyniłem to po raz drugi (...) na pięćdziesiątą rocznicę mojego chrztu, jako kardynał, a dzisiaj po raz trzeci ucałowałem tę chrzcielnicę przybywając z Rzymu jako następca świętego Piotra" - mówił Papież podczas pielgrzymki do ojczyzny.

Chrzest wraz z Ewangelią Pan Jezus powierzył swojemu Kościołowi, gdy polecił Apostołom: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego"

Ekscelencjo Księże Biskupie Generale

Zgodnie z zaleceniem Pana Jezusa jako Pasterz diecezji Polowej przybywasz do naszej parafialnej świątyni aby nas nauczać, głosić Słowo Boże, sprawować Eucharystię i jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ale jednocześnie prosimy abyś poświęcił naszą nową chrzcielnicę, przy której dzieci i dorośli w Sakramencie Chrztu św. będą oczyszczeni z grzechu pierworodnego i osobistego oraz staną się uczestnikami Bożej natury, przybranymi dziećmi samego Boga i żywymi członkami Kościoła świętego.

09 kwietnia 2008 r. staraniem ks. proboszcza prałata płk Jana Domiana została zamontowana nowa chrzcielnica w naszym kościele. Została wykonana w nawiązaniu do stylu urządzenia prezbiterium i całej świątyni. Podstawa chrzcielnicy wykonana jest z białego marmuru a czasza z ciemnego granitu. Zamykana nakrywa chrzcielnicy wykonana z pozłoconej blachy, pięknie wypolerowanej Na nakrywie chrzcielnicy przymocowany jest odlew rzeźby św. Jana Chrzciciela Projekt całości opracował i nadzór prowadził gospodarz parafii. Chrzcielnica została wykonana przez pracownię p. Marka Madery.

W słowie na uroczystość Pasterz naszej Polowej Diecezji nawiązał do Sakramentu Chrztu św. Powiedział:

Chrzest usuwa coś, co wstrzymuje istotę ludzką przed przyjęciem Boskiej łaski. To oczywiste, że Bóg może udzielić łaski bez chrztu. Nie będzie w tym żadnej sprzeczności. Niemniej, udzielenie łaski nie jest tym samym, co przyjęcie łaski. Chrzest stanowi standardowy i optymalny środek, ustalony przez Boga dla wyrażenia możliwości przyjęcia łaski. Pozostawieni sami sobie, wszyscy mamy skłonność do grzechu. Chrzest wyznacza wejście w życie Boże i przez to uzdolnienie do przezwyciężenia skłonności do grzechu, czyli otwarcie możliwości osiągnięcia doskonałości nieba. Chrzest jest tym, co pozwala wzrastać w przyjaźni z Bogiem temu, kto tę drogę wybierze. Jednak musi wybrać dobrowolnie. Świadomy i wolny wybór wytrwania na tej drodze dokonuje się ostatecznie w sakramencie bierzmowania. Dzieci otrzymują chrzest na podstawie wyznanej wiary rodziców i chrzestnych, który uczynili w imieniu dzieci. W przyszłości, kiedy będą w stanie to zrozumieć, one same osobiście i dobrowolnie będą musiały przebyć duchową drogę, która - z pomocą łaski Bożej - doprowadzi je w sakramencie bierzmowania do potwierdzenia daru, który otrzymali w sakramencie chrztu. Pełniąc to wymagające zadanie nie są rodzice nigdy sami! Umacnia ich przede wszystkim zaufanie do Anioła Stróża, któremu Bóg z miłością powierzył swoją szczególną troskę o każde dziecko. Także cały Kościół, do którego mamy szczęście należeć, stara się je wspomagać: w niebie czuwają nad nimi święci, zwłaszcza ci, których imiona te dzieci noszą i którzy będą ich "patronami". Na ziemi jest wspólnota kościelna, w której można umacniać swoją wiarę i chrześcijańskie życie, karmiąc je modlitwą i sakramentami.

Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność wszystkim parafianom oraz rodzicom i dzieciom pierwszokomunijnym za pokrycie kosztów związanych z zakupem i zamontowaniem chrzcielnicy, usytuowanej w kaplicy, obok ołtarza Bożego Miłosierdzia.

Proboszcz parafii ks. prałat płk Jan Domian nawiązując do zbliżającego się święta Jana Chrzciciela wyraził wdzięczność Pasterzowi Diecezji za posługę, wypowiadając jednocześnie pragnienie, aby ta chrzcielnica służyła wszystkich, którzy w tej wspólnocie się narodzą. Podziękował także wszystkim zebranym za przybycie na tę uroczystość.

Na zakończenie Rektor - Komendant WAT podziękował Ks. Biskupowi w imieniu całej wspólnoty za odprawienie Mszy św., poświęcenie chrzcielnicy oraz dobre i życzliwe serce dla Akademii.

Natomiast podchorążowie poprosili o głos i zwrócili się do ks. proboszcza: Z okazji imienin Księdza Proboszcza w imieniu Podchorążych WAT pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: Życzymy, aby Ksiądz Pułkownik doświadczał zawsze w kapłańskiej posłudze Bożej obecności i miłości. Odkrywał w każdym dniu piękno, sens i radość życia związanego z Bogiem. Niech Ksiądz Proboszcz będzie zawsze szczęśliwy a Pan Bóg przez wstawiennictwo świętego Jana Chrzciciela spełni wszystkie dobre pragnienia i błogosławi na każdy dzień życia.

Wszyscy zebrani w parafialnej świątyni, poprzez śpiew: Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy - przyłączyli się do wypowiedzianych życzeń.

Cud w sercu Afryki

W niedzielę 15 czerwca gościł w naszej wspólnocie parafialnej misjonarz o. Roman Rusinek, pallotyn, który pracuje w Rwandzie. W wygłoszonych kazaniach przedstawił sytuację Kościoła w tym kraju, jego radości i smutki, panujący głód i choroby tropikalne niosące śmierć tysiącom ludzi. Naświetlił też tragizm wojny plemiennej, która pochłonęła ponad 1,5 miliona istnień ludzkich. Jednak najważniejsze przesłanie jakie przywiózł to orędzie Matki Bożej z Kibeho, opisane szczegółowo w książce jego autorstwa pt. Cud w sercu Afryki.

RWANDA, miejsce pierwszych objawień maryjnych na ziemi afrykańskiej.

Po 20 latach badań, 29 czerwca 2001 r., Kościół katolicki uznał objawienia Matki Bożej w Kibeho, miejscowości położonej w samym sercu Afryki. Maryja ukazywała się trzem uczennicom miejscowej szkoły: 17 letniej Alphonsine MUMUREKE, 20 letniej Nathalie MUKAMAZIMPAKA i 21 letniej Marie Claire MUKANGANGO, która podzieliła tragiczny los setek tysięcy innych ofiar wojny domowej z 1994 r.

Matka Boża z Kibeho skierowała swoje orędzie do całego świata. Wzywała do modlitwy o pokój i nawrócenie, szczególnie do odmawiania i rozpowszechniania Różańca do Siedmiu Boleści. Prosiła też o wybudowanie kaplicy w miejscu objawień.

Najbardziej dramatyczne objawienie miało miejsce 19 sierpnia 1982 r. Matka Boża przestrzegała wtedy przed nienawiścią i kłamstwem, które kilka lat później doprowadziły Rwandę do bratobójczej wojny, potwierdzając przesłanie z Kibeho.

Zgodnie z prośbą Maryi, Matki Słowa, dla upamiętnienia objawień, które trwały do 29 listopada 1989 r., powstało w Kibeho sanktuarium maryjne, którego kustoszami są Księża PALLOTYNI.


ORĘDZIE Z KIBEHO

Módlcie się nieustannie, szczerze i bez obłudy, ponieważ świat zmierza ku przepaści, a grzech jest obecny wszędzie. Niech cierpienie, którego doświadczacie, stanie się waszą drogą do nieba, sposobem wynagrodzenia za grzechy świata oraz udziałem w cierpieniach moich i mojego Syna dla zbawienia świata. Przyjmujcie je w duchu wiary i z radością, aby świat się nawrócił. Odmawiajcie Różaniec do Siedmiu Boleści, o którym wielu dziś zapomniało. Pragnę, by go rozpowszechniano w całym Kościele.


TAJEMNICE RÓŻAŃCA DO SIEDMIU BOLEŚCI MARYI

1. Przepowiednia Symeona (Łk 2, 33-35)

2. Ucieczka do Egiptu (Mt 2, 13-15)

3. Odnalezienie Jezusa w świątyni (Łk 2, 41-52)

4. Spotkanie na Drodze Krzyżowej (Łk 23, 27)

5. U stóp Krzyża (J 19,25-27)

6. Zdjęcie z Krzyża (J 19,38-40)

7. Złożenie do grobu (J 19,41-42)


Z wizytą u Metropolity Warszawskiego abp Kazimierza Nycza


Odpowiadając na list Wojtka oraz kierowani odruchem serca, wraz z całą społecznością akademicką WAT i Caritas Ordynariatu Polowego WP zwróciliśmy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby wspomóc leczenie i rehabilitację doktoranta Wojciecha Kicińskiego, który uległ tragicznemu wypadkowi w laboratorium.

Honorowy patronat nad akcją sprawowali i w niej uczestniczyli: Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski, Proboszcz Parafii wojskowo - cywilnej M.B. Ostrobramskiej ks. prałat płk Jan Domian, Rektor - Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, Kanclerz WAT gen. dyw. w st. spocz. Jan Klejszmit, Pełnomocnik Rektora ds. Studentów inż. dr Wojciech Kocańda, Dziekan Wydziału Chemii i Nowych Technologii - prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński, Dowódca Kursu Podchorążych - ppłk mgr inż. Ryszard Sala.

Na nasz apel, odpowiedzieli księża z Dekanatu Jelonkowskiego: Ks. kan. Jan Popiel Dziekan Dekanatu Jelonkowskiego i Proboszcz Parafii św. Łukasza w Warszawie, Ks. kanonik Wiktor Ojrzyński Wicedziekan Dekanatu Jelonkowskiego i Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża św. w Warszawie, Ks. Józef Groński Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów, Ks. dr Andrzej Banaszek Proboszcz Parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, proponując zbiórkę do puszek przy kościołach parafialnych. Ochoczo podjęliśmy tę wyciągniętą pomocną dłoń. Każdorazowo, przed zbiórką, w piątek, w akademiku wojskowym, odbywała się odprawa, na której wyznaczono zadania i dopracowano szczegóły całej akcji. Zbiórka do puszek prowadzona była w niedzielę, na wszystkich Mszach św. Zaangażowali się w nią, poświęcając swój wolny czas, podchorążowie i studenci cywilni, zebrani w na każdej Mszy św. w czterech zespołach, po dwie osoby ()student cywilny i wojskowy). Towarzyszyli im, sprawujący nadzór oficerowie z kadry kierowniczej kursu podchorążych. Warto zaznaczyć, że w całą akcję pomocy, bardzo licznie włączyli się doktoranci Wydziału Chemii i Nowych Technologii WAT, prawdziwi przyjaciele Wojtka. Były przygotowane specjalne kartki z umieszczonym numerem konta fundacji i numerem KRS, aby można było odliczyć 1% od podatku.

Cała akcja spotkała się z bardzo dużym odzewem społecznym, o czym może świadczyć zebrana spora suma pieniędzy, duże zainteresowanie kartami z numerem konta, a także sporo bezpośrednich pytań, osób poruszonych tragedią, które przejęły się całą sprawą i obiecali pomoc m.in. z zagranicy ()w innych fundacjach), w szkołach, zakładach pracy i na innych uczelniach, a także podjęli się rozpropagowania akcji w środkach masowego przekazu. Swoje datki, dołączyła kadra dydaktyczno - dowódcza, podchorążowie i uczniowie 24 LO w Warszawie. Środki były zbierane także na różnego rodzaju imprezach charytatywno - rozrywkowych, koncertach, piknikach wydziałowych i organizowanych przez studentów licytacjach.

Zbiórka ta pokazała, jak wielkie pokłady dobra drzemią w ludziach, w ich sercach wrażliwych na ludzką tragedię, oraz jak wiele można zdziałać w konkretnej sprawie łącząc wspólnie siły. Wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w tę pomoc: kadrze dydaktyczno - dowódczej, oraz drogim studentom składamy wyrazy szczerej, ogromnej wdzięczności, a Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski organizatorom i ofiarodawcom udziela, z serca swego, pasterskiego błogosławieństwa.

W duchu tej właśnie wdzięczności, Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski, Dziekan Warszawskiego Dekanatu Wojskowego i jednocześnie Proboszcz Parafii wojskowo - cywilnej M.B. Ostrobramskiej ks. prałat płk Jan Domian, Rektor - Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, Kanclerz WAT gen. dyw. w st. spocz. Jan Klejszmit, Dziekan Wydziału Chemii i Nowych Technologii - prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński, Kapelan WAT ks. kpt. dr Witold Mach złożyli wizytę Metropolicie Warszawskiemu abp Kazimierzowi Nyczowi. Zapoznali Pasterza Archidiecezji Warszawskiej z przeprowadzona zbiórką, jej efektami jak również przekazali pamiątkowy ryngraf WAT i list, w którym napisali:

14 lutego br. w Wojskowej Akademii Technicznej doszło do nieszczęśliwego wypadku. W wyniku wybuchu, doktorant Wojciech Kiciński realizujący niezbędne badania do pracy doktorskiej dotyczącej "Nanostrukturalnych materiałów wybuchowych" doznał ciężkich obrażeń - stracił obie dłonie i oko. Życie jego zmieniło się diametralnie. Plany na przyszłość i marzenia stały się nierealne?. Tak myśleliśmy na początku. Ale dzięki takim osobom jak Księża i Parafianie z Dekanatu Jelonkowskiego, zabłysnął dla Wojtka promyk nadziei, że nie do końca wszystko stracone, że będzie mógł powrócić do normalnego życia. W imieniu naszego doktoranta oraz Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, dziękujemy za okazaną pomoc finansową, w czasie zbiórek do puszek przeprowadzonych na terenie dekanatu. W obecnej sytuacji jest ona bezcenna. Dzięki niej, ten młody zdolny i pracowity doktorant, może poddać się rehabilitacji, jego ręce i oko będą mogły zastąpić protezy. Wyrażamy także wdzięczność, za bardzo miłe i gościnne przyjęcie naszych studentów. Cieszymy się, że są ludzie, o otwartym i wrażliwym sercu którym nie jest obojętny los dotkniętych nieszczęściem. Być może, dzięki temu wsparciu, w przyszłości będziemy mogli cieszyć się z sukcesów naszego pracownika naukowego, za co już teraz serdecznie dziękujemy.

Ekscelencjo Księże Arcybiskupie

Proszę przyjąć wyrazy najgłębszego szacunku i wdzięczności za postawę Dziekana Warszawskiego Dekanatu Wojskowego księdza prałata płk Jana Domiana, który był inicjatorem zbiórek, księdza Dziekana Jana Popiela, który akcję rozpropagował na terenie Dekanatu Jelonkowskiego i Księży Proboszczów, którzy ją wspierali w swoich parafiach, za okazane wsparcie w trudnych chwilach dla mgr Wojciecha Kicińskiego i społeczności WAT, będące wyrazem dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Ta wspaniała postawa, pełna ciepła i serdeczności, na długo pozostanie w naszej pamięci. Będziemy modlić się za Waszą Ekscelencję i Księży pracujących w Archidiecezji Warszawskiej, o siłę i zdrowie, bo Wasza dobroć i okazana, bezinteresowna pomoc potrzebującym, są dla nas przykładem wiary, miłości i chrześcijańskiego męstwa.

Ksiądz arcybiskup wyraził żywe zainteresowanie osobą Wojtka i przeprowadzoną akcją, pytał o strukturę akademii, kadrę naukowo - dydaktyczną, przeprowadzane badania naukowe, sytuację i problemy wojska. Na zakończenie wizyty, Rektor - Komendant WAT zaprosił Metropolitę Warszawskiego z rewizytą do akademii.Zjazd Stowarzyszenia Łagierników - Żołnierzy AK1 czerwca 2008 r. wczesnym rankiem Kościół Garnizonowy p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej licznie zapełnili członkowie Stowarzyszenia Łagierników - Żołnierzy AK, którzy przybyli na swój XXIII zjazd. Jest to kolejny zjazd stowarzyszenia, który odbywa się w gościnnych progach Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Starym Bemowie w dniach 30 maja - 2 czerwca 2008 r. Msza św. była sprawowana w intencji zbiorowej , za wszystkich Łagierników , którzy zostali zamęczeni w więzieniach lub łagrach stalinowskich w latach 1939 - 1956, bądź odeszli na wieczną wartę do Pana. Po jej zakończeniu uczestnicy zjazdu, złożyli wieniec i znicze pod tablicą upamiętniającą Łagierników - Żołnierzy Armii Krajowej, umieszczoną w kościelnej kruchcie, na której widnieje podpis: Ci , którzy przetrwali męczeńską młodość w sowieckich łagrach, katowniach NKWD czy UB, Workutę i Łukiszki, wiele zawdzięczają wstawiennictwu Kresowej Madonny, Matce Bożej , co w Ostrej świeci Bramie. Stąd na tablicy umieszczony został wizerunek miłosiernej Matki Bożej Ostrobramskiej.

"KTO SPOŻYWA MOJE CIAŁO I PIJE MOJĄ KREW, MA ŻYCIE WIECZNE, A JA GO WSKRZESZĘ W DNIU OSTATECZNYM."

Boże Ciało jest w Kościele szczególnym świętem. Tym, co wyróżnia je spośród innych świąt, jest procesja eucharystyczna, prowadzona przez ulice miast i osiedli. Procesja ma charakter dziękczynny za dar Eucharystii oraz błagalny o uproszenie pogody, urodzajów i o uchronienie od nieszczęść.

Uroczystościom w naszej parafii, w tym roku, przewodniczył i wygłosił kazania ks. płk Krzysztof Wylężek - redaktor naczelny czasopisma "Nasza Służba" . Tradycyjnie zostały przygotowane przez grupy duszpasterskie działające przy parafii cztery ołtarze:

pierwszy przez Akcję Katolicką,

drugi przez Kółka Różańcowe i Kółka Różańcowe Rodzin,

trzeci przy szkole przygotowali rodzice dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św.

i czwarty przy kościele wykonało Przymierze Rodzin.

W uroczystości Bożego Ciała wzięli udział: Rektor - Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, Dowódca 3 WBROP gen. bryg. Ryszard Szullich, Pełnomocnik Rektora WAT ds. Studentów dr inż. Wojciech Kocańda wraz z małżonką, Dowódca Kursu Podchorążych ppłk mgr inż. Ryszard Sala, jego zastępca mjr mgr Dariusz Pytlos, szef sztabu mjr mgr Dariusz Kania, oficerowie z poszczególnych wydziałów WAT , podchorążowie i żołnierze z 83 Dywizjonu Dowodzenia. Oprawę muzyczną procesji wraz z naszym organistą dr Bogusławem Jagusiakiem przygotowała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Przechodzenie procesji przez ulice naszego zamieszkania, przypomina nam o tym, że jesteśmy zanurzeni w procesie przepływającego czasu, zdarzeń, zmieniających się okoliczności naszego życia. Nie można go zatrzymać. Procesja z Bożym Ciałem powinna nam przypomnieć, że Jezus wszedł na nasze ludzkie drogi, że uczynił je swoimi drogami. Został z nami w Eucharystii, aby nie zostawić nas samymi, aby poprowadzić nas do obiecanego stabilnego życia, które jest dla nas osiągalne tylko przez Niego. Zabieramy Go w procesji do miejsc, gdzie żyjemy i pracujemy. Chcemy sobie powiedzieć, biorąc udział w procesji, że jesteśmy pielgrzymami na ziemi, na której nie ma miejsca, na którym możemy pozostać na stałe. Ciągle szukamy miejsca spokoju nieprzemijającego. Procesja zawsze nam przypomina stałą obecność naszej wiary w życiu, w historii naszego pojedynczego życia, jak i historii naszej społeczności.

Po uroczystym odśpiewaniu "Te Deum", proboszcz parafii ks. prałat płk Jan Domian podziękował wszystkim za przygotowanie procesji. Przybyłym gościom, dzieciom sypiącym kwiaty, dzieciom pierwszokomunijnym i ich rodzicom, grupom, które przygotowały ołtarze, wojsku oraz żandarmerii i policji, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników procesji."KTO SPOŻYWA TEN CHLEB..."Uroczystym powitaniem zebranych przed kościołem dzieci i ich rodziny przez proboszcza parafii ks. prałata płk Jana Domiana rozpoczęła się w naszej wspólnocie I Komunia św. Dzieci poprosiły rodziców o błogosławieństwo i pokropione poświeconą wodą weszły za gospodarzem parafii do świątyni.

Na początku uroczystości, rodzice poprosili celebransa o udzielenie Sakramentu ich dzieciom: Pierwsza Komunia Święta, pierwsze spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym, to niepowtarzalne wydarzenie w życiu dziecka i całej rodziny. Przeżywamy dzisiaj doniosłą uroczystość. Dzieci nasze stają się w szczególny sposób złączone w Jezusem poprzez przyjęcie Go pod postacią chleba. Od tej chwili będą mogły w pełni uczestniczyć we Mszy świętej. Dzięki Jego obecności będą mogły czerpać siłę do pokonywania trudności i przeciwstawiania się złu. Tak jak kiedyś przed laty, przynosząc nasze dzieci do kościoła prosiliśmy dla nich o chrzest święty, tak teraz przedstawiamy je, przygotowane przez katechizacje i pojednane z Bogiem w sakramencie Pokuty i prosimy Księdza Proboszcza o odprawienie Mszy świętej w intencji naszych dzieci, o udzielenie im Pierwszej Komunii Świętej i o modlitwę, aby wytrwały w wierze i miłości do Boga i ludzi. Jako chrześcijańscy rodzice nadal będziemy się troszczyć o duchowy i moralny rozwój naszych dzieci, zachętą i dobrym przykładem.

Odpowiadając na ich prośbę ks. proboszcz zaprosił wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy za dzieci, które po raz pierwszy będą uczestniczyły w pełni we Mszy św. Pięknie przygotowane przez katechetę ks. Jacka Sołtykę, odczytały czytania mszalne i zaśpiewały psalm oraz uczestniczyły w kazaniu dialogowanym, które skierował do nich ks. prałat płk Jan Domian. Na początku nawiązał do przeżyć związanych z przystąpieniem do Sakramentu Pokuty, który poprzedził uroczystość i umożliwił pełne spotkanie z Chrystusem w Eucharystii. Sięgnął do źródeł, do wydarzeń Wielkiego Czwartku, do ustanowienia Sakramentu. Omówił z dziećmi proces powstawania chleba na przykładzie przygotowanych w koszyku produktów, zwracając uwagę na trud pracy człowieka i Boże błogosławieństwo, które daje wzrost i obfity plon. Tym, którzy go spożywają daje silę fizyczną. Uzmysłowił zebranym, że opłatek to też jest chleb - przaśny, przygotowany przez ludzi, który na mocy konsekracji daje nam siły duchowe, a temu kto się nim często posila zapewnia pomoc Bożą i życie wieczne.

Następnie ks. proboszcz zwrócił się do rodziców: ... to, że wasze dzieci zebrane dzisiaj w świątyni, tak pięknie ubrane i przygotowane do przyjęcia Pana Jezusa jest też waszą zasługą, to jest konsekwencja wydarzenia Chrztu św. i realizacji waszych zobowiązań w czasie jego udzielania podjętych. To jest owoc waszego dzielenia się wiarą. Prosił pasterz parafii o podjęcie dalszego trudu, ofiary, rezygnacji z siebie w przekazywaniu wartości ewangelicznych, bo to przynosi prawdziwą radość i satysfakcję. Na koniec zawierzył zebrane dzieci Patronce Parafii - Matce Bożej Ostrobramskiej, Matce Miłosierdzia.

Na twarzach dzieci i rodziców widać było wielkie przeżycie, może wzruszenie. Były dary ofiarne, jako dar ołtarza i piękne wierszyki, w których dzieci zapraszały Jezusa do swoich serc. Otrzymały Go one z rąk ks. proboszcza, a doceniając ten piękny, wyjątkowy dar, razem z rodzicami złożyli podziękowanie i Panu Jezusowi i ks. prałatowi, którego osobą Zbawiciel się posłużył. W tym dziękczynieniu nie zapomniały o wszystkich, którzy do tego pięknego wydarzenia pomogły im dojść: rodzinach, dziadkach, nauczycielach i ks. Jacku, który wiele trudu włożył w przygotowanie do przyjęcia tego Sakramentu i samej uroczystości. Na zakończenie zrobiono wspólne zdjęcie, a dla zaproszonych gości dzieci zabrały do domów, poświęcone chlebki, aby się tym darem podzielić z nimi.

Warto zaznaczyć, że do I Komunii św. w naszej parafii przystąpiło ok. 70 dzieci zebranych w trzech grupach. O godz. 10.00 i 11.30 dzieci ze szkoły przy ul. Thommego, a o godz. 13.00 dzieci z prywatnej szkoły Pro Futuro.

Teraz przeżywają biały tydzień a w Uroczystość Bożego Ciała wezmą udział w procesji ulicami naszej parafii.Ja ciebie chrzczę...

W środę, 09 kwietnia 2008 r. staraniem ks. proboszcza prałata płk Jana Domiana została zamontowana nowa chrzcielnica w naszym kościele.

Została wykonana w nawiązaniu do stylu urządzenia prezbiterium i całej świątyni. Podstawa chrzcielnicy wykonana jest z białego marmuru a czasza z ciemnego granitu. Zamykana nakrywa chrzcielnicy wykonana z pozłoconej blachy, pięknie wypolerowanej Na nakrywie chrzcielnicy przymocowany jest odlew rzeźby św. Jana Chrzciciela Projekt całości opracował i nadzór prowadził gospodarz parafii. Chrzcielnica została wykonana przez pracownię p. Marka Madery

Wszystkim parafianom oraz rodzicom i dzieciom pierwszokomunijnym składamy serdeczne Bóg zapłać za pokrycie kosztów związanych z zakupem i zamontowaniem chrzcielnicy.

Została ona usytuowana w kaplicy, obok ołtarza Bożego Miłosierdzia.

Apel Papieski w 3 rocznicę śmierci Jana Pawła II

W parafii cywilno-wojskowej M.B. Ostrobramskiej w Warszawie, tak jak w świątyniach w całej Polsce, odbyły się uroczystości związane z 3 rocznicą śmierci Sługi Bożego Papieża Jana Pawła II.

2 kwietnia o godz. 21.00 przed popiersiem naszego znamienitego rodaka odbył się Apel Papieski na który przybyli m.in.: Komendant - Rektor WAT płk prof. dr hab. Zygmunt Mierczyk, Kanclerz WAT - gen. dyw. w st. spocz. Jan Klejszmit, Kierownik Oddziału Organizacyjno-Szkoleniowy płk mgr inż. Włodzimierz Stankowski, Szef Studium Szkolenia Wojskowego ppłk mgr inż. Bogdan Trzciński, Dowódca Kursu Podchorążych ppłk mgr inż. Ryszard Sala, i jego zastępca mjr mgr Dariusz Pytlos.

Zebranych powitał gospodarz parafii ks. prałat płk Jan Domian, który przewodniczył uroczystościom.

Program artystyczny opracował Oficer Wychowawczy WAT mjr mgr Tadeusz Haduch. Znalazły się w nim: rys biograficzny papieża, wspomnienia z lat studenckich, kapłańskich, czas posługi jako biskupa i kardynała, jak również praca naukowa i twórczość literacka. Najwięcej czasu w scenariuszu autor poświęcił wspomnieniom lat, w których nasz papież prowadził Łódź Piotrową: papieskie nauczanie, pielgrzymki, spotkania z młodzieżą, zamach, cierpienie i największa nauka o ludzkim przemijaniu. Te wydarzenia były ilustrowane pokazem multimedialnym z zdjęć z poszczególnych okresów, autentycznymi słowami papieża i przeplatane piosenkami m.in. Czarna Madonno, Wadowice, Barka, Spójrz Ojcze nasz, wykonywanymi przez scholę akademicką.

O godz. 21.37, gdy został odczytany tekst o przejściu papieża do Domu Ojca, sygnalista odegrał utwór Cisza, a podchorążowie oddali trzykrotną salwę honorową na cześć Jana Pawła II, syna oficera Wojska Polskiego.

Po złożeniu zniczy przed popiersiem Papieża przez honorowych gości, odegrano pieśń Śpij kolego.

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy WAT wraz z Kompanią Honorową złożoną z podchorążych pod dowództwem kpt mgr Marcina Bomby, zaproszeni goście, studenci wojskowi i cywilni oraz licznie zebrani parafianie.

Sprzęt i oprawę techniczną zapewnił Klub WAT pod kierunkiem mgr Krzysztofa Cichańskiego.

PRZYJMIJ ZNAMIĘ DUCHA ŚWIĘTEGO

Na warszawskim Boernerowie w parafii wojskowo - cywilnej Matki Bożej Ostrobramskiej 27 marca br. 90 osób przyjęło Sakrament Bierzmowania. Do tego ważnego w życiu młodego człowieka wydarzenia, przygotowywali się pod kierunkiem ks. Jacka Sołtyki i pani katechetki Elżbiety Lipniackiej przez cały rok, uczestnicząc w katechezach, nabożeństwach związanych z różnymi okresami liturgicznymi, poprzez częstsze korzystanie z Sakramentu Pokuty. Był to czas formacji i dojrzewania do odważnego wyznawania swojej wiary w codziennym życiu. Owo dobre przygotowanie potwierdzili kandydaci przed Biskupem Polowym WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeuszem Płoskim, który im tego Sakramentu udzielił.

W pięknie przyozdobionym na te okazję kościele, w atmosferze wielkanocnej radości wszystkich zebranych na uroczystości w parafialnym wieczerniku powitał ks. prałat płk Jan Domian proboszcz miejscowej wspólnoty i dziekan Warszawskiego Dekanatu Wojskowego. Dzisiejszy wieczór ma szczególne znaczenie, bo młodzież naszej wspólnoty parafialnej otrzyma w Sakramencie Bierzmowania pełnie Darów Ducha Świętego. Na uroczystość przybył także Dziekan Dekanatu Jelonkowskiego ks. kan. Jan Popiel i sekretarz Biskupa Polowego WP ks. płk Jan Osiński. Po powitaniu rodzice kandydatów poprosili Księdza Biskupa o udzielenie zebranej młodzieży Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej. We wstępie do Mszy św. Pasterz Diecezji Polowej wzniósł modlitwę do Ducha św. w intencji wszystkich zebranych a szczególnie oczekujących na przyjęcie Sakramentu, aby byli wiernymi świadkami Chrystusa.

W imieniu zebranych prośbę do ks. Biskupa o udzielenie Sakramentu skierował ks. prałat płk Jan Domian i on także zapewnił o dobrym przygotowaniu kandydatów do jego przyjęcia.

W kazaniu Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski powiedział: Droga wiary każdego człowieka podobna jest do tej, którą przeszli uczniowie z Emaus. Rozpoczyna się od nierozpoznania Chrystusa idącego razem z nami. A porem zaczyna nas pouczać przez swoje słowo. Odsłania tajemnicę swojego serca. Ta droga streszcza się w każdej Eucharystii kiedy Pan Zmartwychwstały mówi do nas przez swoje słowo i karmi nas swoim ciałem. W swoim słowie wspomniał także do przeżywanej za kilka dni trzeciej rocznicy śmierci Sługi bożego Jana Pawła II. Nawiązując do popiersia Stojącego przed kościołem powiedział: że nasz rodak cieszył się wielką popularnością wśród ludzi młodych, którzy na słowa papieża odpowiadali - kochamy cię. On nie pozostawał im dłużny. Odpowiadał na nią swą miłością. On rozumiał nie tylko ich radości, ale także samotność, zdrady przyjaźni, problemy wynikające z braku pracy, cierpienie wynikające z choroby. Jak przyjaciel, pasterz i ojciec pouczał młodzież o bogactwie młodości, darze wolności, odpowiedzialnej miłości, ale i o zagrożeniach utrudniających realizację własnego człowieczeństwa. Kaznodzieja mówiąc o zagrożeniach czyhających na współczesnego młodego człowieka przyrównał je do tych, które kiedyś pchały ludzi przekonanych o sile własnego umysłu i o sile własnych rąk i mięśni do zbudowania miasta Babel z jego wieżą. Miało w nim obowiązywać prawo ludzkie a nie Boże. Budowla runęła a ludzie się rozproszyli. Pomiędzy tym opisem a ambicjami dzisiejszego świata zachodzi wiele podobieństw. Ks. biskup przestrzegł młodych ludzi przed wyborem złej drogi, złego modelu życia, który prowadzi do degradacji.

Na zakończenie uroczystości swoje dziękczynienie złożyli ks. prałat płk Jan Domian, rodzice i bierzmowani.

Przed błogosławieństwem słowa podziękowania do Biskupa Polowego WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusza Płoskiego skierował Dziekan Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej prof. dr hab. Krzysztof Czupryński: Wyrażając głęboką wdzięczność za okazaną pomoc naszemu doktorantowi, który uległ wypadkowi podczas pracy doktorskiej, proszę przyjąć serdeczne podziękowanie od wydziału i Akademii. Na pamiątkę tej współpracy przekazał Ekscelencji ryngraf z emblematem wydziału z prośbą o pamięć i modlitwę o spokojną i bezpieczną pracę w laboratoriach. Pan Dziekan zwrócił się także z serdecznym słowem do naszego księdza proboszcza: Drogi Księże Prałacie ile zrobiłeś dla Wojtka, dla społeczności, wiem ja, i może to potwierdzić Akademia i parafia. Serdecznie dziękuję. Ksiądz. pułkownik również otrzymał od Pana Profesora pamiątkowy ryngraf. Dziekan także podziękował całej wspólnocie parafii za otwarte serce i wsparcie finansowe, szczególnie w Palmową Niedzielę , kiedy była organizowana zbiórka do puszek i zebraliśmy ponad 17 tys. zł. To było wielkie świadectwo. Wyraził nadzieję, że Wojtek wróci do normalnego życia i do pracy w Akademii.

Na zakończenie Pasterz Diecezji Polowej życzył wszystkim mimo różnych przeciwności jakie niesie życie - wiarygodności.

TRIDUUM PASCHALNEPoświęcenie pokarmów

Wigilia Paschalna

Rezurekcja

Śniadanie wielkanocne z grupami parafialnymiDar dla doktoranta Wojciecha Kicińskiego z WAT

14 lutego br. kilka minut przed godziną 9.00 lotem błyskawicy całą uczelnie, obiegła wiadomość, że na Wydziale Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, doszło do nieszczęśliwego wypadku. W wyniku wybuchu mieszanki, jeden z doktorantów realizujący niezbędne badania do pracy doktorskiej dotyczącej „Nanostrukturalnych materiałów wybuchowych” doznał ciężkich obrażeń obu rąk i twarzy. Poszkodowany został przewieziony do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów.

W niedzielę, 17 lutego o godz. 10.30, z inicjatywy Proboszcza Parafii Wojskowo - Cywilnej M.B. Ostrobramskiej odbyła się Msza św. koncelebrowana o zdrowie dla Wojtka, której przewodniczył gospodarz parafii ks. prałat płk Jan Domian oraz kapelan WAT ks. kpt. dr Witold Mach. Uczestniczyli w niej m.in.: mama Wojtka, jego siostra wraz z mężem, oraz władze WAT: pełniący obowiązki Komendanta - Rektora WAT płk prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, Kanclerz WAT gen. w st. spocz. Jan Klejszmit, Pełnomocnik Rektora ds. Studentów inż. dr Wojciech Kocańda, Dziekan Wydziału Chemii i Nowych Technologii prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński i pracownicy naukowi, Dowódca Kursu Podchorążych ppłk mgr inż. Ryszard Sala wraz z kadrą dowódczą, podchorążowie i studenci cywilni. Już wtedy wiedzieliśmy, że oprócz modlitwy będzie konieczne duchowe wsparcie i konkretna pomoc materialna. Wychodząc naprzeciw potrzebom ks. proboszcz płk Jan Domian podjął decyzję, że w Niedzielę Palmową będzie zbiórka do puszek dla poszkodowanego doktoranta.

O wypadku poinformowany został także Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski, który bardzo żywo zainteresował się całą sprawą i widać, że leżała mu ona na sercu bo często pytał o stan zdrowia Wojtka. Obiecał także, że będzie pamiętał o nim w swoich modlitwach.

Po przebudzeniu, gdy Wojtek doszedł trochę do siebie, skierował do wszystkich ludzi o wrażliwym sercu piękny list.

Nie dla wszystkich 14 lutego 2008 roku był wesołym dniem. Życie niektórych zmieniło się diametralnie. Plany na przyszłość i marzenia stały się nierealne? Tego dnia poszedłem do laboratorium chemicznego WAT, chciałem przeprowadzić kolejne badania do mojego doktoratu. Wszystko przebiegało normalnie, a potem? potem nastąpił wybuch. Niewiele z niego pamiętam. Jednak nie sposób będzie wymazać go z pamięci? W szpitalu ocknąłem się bez obu dłoni i lewego oka, cały poparzony, głównie na twarzy i klatce piersiowej. Tak, nazywam się Wojtek Kiciński i to ja jestem tym doktorantem, o którym słyszeliście w wiadomościach. Moje życie nigdy nie będzie już takie, jak wcześniej. Mógłbym poddać się rehabilitacji, moje ręce mogłyby zastąpić protezy, także moje oko. Mogłyby? gdyby tylko było mnie na to stać. Nie przychodzi mi to łatwo. Całe życie wydawało mi się, że proszenie ludzi o pomoc jest oznaką słabości. Teraz już wiem? czasem jest to konieczność. Dlatego proszę, jeśli tylko możesz? pomóż mi normalnie żyć. Bez Twojego wsparcia będzie to niemożliwe. Jeśli możesz, prześlij tę wiadomość do swoich przyjaciół. Wiem, że dostajesz takich maili setki, wiem też, że każdy pisze w nich o swoim nieszczęściu czy chorobie. Wiem, a mimo to mam nadzieję, że nie pozostaniesz obojętny. Prawda jest taka, że teraz została mi już tylko ta nadzieja. Wojtek

Odpowiadając na list Wojtka oraz kierowani odruchem serca, wraz z całą społecznością akademicką WAT zwróciliśmy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby wspomóc leczenie i rehabilitację doktoranta Wojciecha Kicińskiego, który uległ tragicznemu wypadkowi w laboratorium.

Honorowy patronat nad akcją sprawowali i w niej uczestniczyli: Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski, Proboszcz Parafii wojskowo - cywilnej M.B. Ostrobramskiej ks. prałat płk Jan Domian, pełniący obowiązki Komendanta - Rektora WAT płk prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, Kanclerz WAT gen. w st. spocz. Jan Klejszmit, Pełnomocnik Rektora ds. Studentów inż. dr Wojciech Kocańda, Dziekan Wydziału Chemii i Nowych Technologii - prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński, Dowódca Kursu Podchorążych - ppłk mgr inż. Ryszard Sala.

W piątek 14 marca, w akademiku wojskowym, odbyła się odprawa, na której wyznaczono zadania i dopracowano szczegóły całej akcji.

Zbiórka do puszek odbyła się w niedzielę 16 marca na wszystkich Mszach św. (7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.00, 18.00). Przeprowadzili ją podchorążowie i studenci cywilni, zebrani w na każdej Mszy św. w czterech zespołach, po dwie osoby (student cywilny i wojskowy). Towarzyszyli im, sprawujący nadzór oficerowie z kadry kierowniczej kursu podchorążych. Jego kolega z mieszkania Paweł, przygotował prezentacje multimedialną z numerem konta fundacji i numerem KRS, aby można było odliczyć 1% od podatku. Był on też umieszczony na specjalnie przygotowanych i rozdawanych karteczkach.

Cała akcja spotkała się z bardzo dużym odzewem społecznym, o czym może świadczyć zebrana suma pieniędzy, ponad 17 tys. zł., duże zainteresowanie kartami z numerem konta, a także sporo bezpośrednich pytań, osób poruszonych tragedią, które przejęły się całą sprawą i obiecali pomoc m.in. z zagranicy (w innych fundacjach), w szkołach, zakładach pracy i na innych uczelniach, a także podjęli się rozpropagowania akcji w środkach masowego przekazu. Swoje datki, zebrane w akademiku wojskowym, dołączyli także podchorążowie.

Zbiórka ta pokazała, jak wielkie pokłady dobra drzemią w ludziach, w ich sercach wrażliwych na ludzką tragedię, oraz jak wiele można zdziałać w konkretnej sprawie łącząc wspólnie siły. Wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w tę pomoc: kadrze dydaktyczno - dowódczej, oraz drogim studentom składamy wyrazy szczerej, ogromnej wdzięczności, a Biskup Polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski organizatorom i ofiarodawcom udziela, z serca swego, pasterskiego błogosławieństwa.

Mamy jednocześnie świadomość, że na tej, jednej akcji, nie możemy poprzestać, bo jak zorientowaliśmy się dobre, funkcjonalne protezy są bardzo drogie, a zebrane dotychczas pieniądze pokryją tylko niewielka część ich zakupu. Wszystkich ludzi o otwartym i wrażliwym sercu prosimy, aby pomogli temu młodemu zdolnemu i pracowitemu doktorantowi powrócić do normalnego życia. Akcja musi być dalej kontynuowana. Dlatego też informujemy, że szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.wat.edu.pl oraz www.kwojtek.pl. Podajemy także nr konta i KRS:

Nr 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 Z dopiskiem: na leczenie i rehabilitację Wojciecha Kicińskiego Konto należy do: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą" ul. Łomiańska 5 01-685 Warszawa KRS: 0000037904 Na pomoc dla Wojtka można również przekazać 1 proc. podatku dochodowego rozliczając się z Urzędem Skarbowym. W tym celu wystarczy podać nazwę i numer KRS Fundacji oraz nazwisko i imię podopiecznego w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem".

Parafialny konkurs na najpiękniejszą palmę

W Niedzielę Palmową, odbył się z inicjatywy ks. proboszcza prałata płk Jana Domiana konkurs na najpiękniejszą palmę. Wzięły w nim udział dzieci z całej parafii, ale także palmy były przygotowane grupowo, przez klasy i szkoły. Jury konkursowe, złożone z gospodarza parafii i rodziców dzieci uznało, że najpiękniejszą palmę przygotowała szkoła Pro futuro. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i słodycze.

Spotkanie młodzieży z Metropolitą Warszawskim ks. abp. Kazimierzem Nyczem

Młodzież gimnazjalna przygotowująca się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, w Niedzielę Palmową, pod opieką pani katechetki Elżbiety Lipniackiej, wzięła udział z spotkaniu z Metropolitą Warszawskim ks. abp Kazimierzem Nyczem w kościele Wszystkich Świętych, z okazji Światowego Dnia Młodzieży.

Liturgia Niedzieli Palmowej

Tradycyjnie jak co roku, na każdej Mszy św., odbyło się poświęcenie palm, a podchorążowie WAT i lektorzy z parafii przygotowali i pięknie odczytali Ewangelię według św. Jana o Męce Pańskiej.

PANIE SPRAW ABYM PRZEJRZAŁ - relacja z nauk rekolekcyjnych w naszej parafii

Czas oczekiwania na Pana Zmartwychwstałego, zwycięzcę zła wszelkiego i śmierci skłania nas, wierzących do refleksji i zadumy. Refleksji i zadumy nad życiem naszym, naszych bliskich, próbujemy powziąć pewne postanowienia, coś zmienić w nas samych, w relacjach z najbliższymi... Chętnie korzystamy z pomocy psychologów, swojego kapłana, przyjaciół... Jedną z form pomocy wiernym są rekolekcje wielkopostne. Wówczas wspólnota parafialna spotyka się w swoim kościele, pod przewodnictwem kapłana. W dniu 2 marca b.r., w parafii wojskowo-cywilnej p.w. M.B. Ostrobramskiej w Warszawie - Bemowo rozpoczęły się rekolekcje dla dorosłych, które będą trwały do dnia 5 marca. Rekolekcje prowadzi pallotyn, ks. Emilian Sigiel. Eucharystię wprowadzającą w nastrój rekolekcji prowadził proboszcz, ks. prał. płk Jan Domian. Rozważania teologiczne na temat cytowanych podczas eucharystii fragmentów I księgi Samuela, Ewangelii św. Jana czy listu św,. Pawła do Efezjan godne są tylko teologów; ale co my, zwykli ludzie zapamiętamy najbardziej z tych zacytowanych fragmentów biblii? Człowiek patrzy na to co widzą oczy, Pan natomiast patrzy na serce Położył mi błoto na oczy, obmyłem się i widzę - - mówi ślepiec, uzdrowiony przez Jezusa W jaki sposób człowiek grzeszny może czynić takie znaki. A Ty, co o nim myślisz? - pytają ludzie Oto jest prorok - znowu odpowiada ślepiec. Wyrzucili go.... Gdy Jezus go spotkał, zapytał: czy ty wierzysz w Syna człowieczego? - A kto to jest Panie? - Ten, którego widzisz... - A on oddał Mu pokłon... Ks. Emilian Sigiel, nawiązując do przytoczonych fragmentów Biblii, wprowadzając nas w nastrój zadumy i refleksji przede wszystkim wyraził gorącą nadzieję, aby czas ten był dla nas czasem wielkiego dzwonu. Przytaczając powiedzenia z życia codziennego przybliżał nam głębię i sens wspólnego uczestnictwa w rekolekcjach. Przecież rekolekcje parafialne, to wielki dzwon dla nas, wiernych... czas wielkiego zmiłowania. Ale też, powiedział ks. Emilian, jest to czas intensywnej pracy, wysiłku ponad miarę, chociaż dzisiaj nikt nie lubi wielkiego wysiłku. Tym bardziej, gdy trzeba stanąć wobec siebie, sobie wymyślić naukę, a jeszcze trudniej wprowadzić ją w życie. Doskonale wiemy, jak bardzo nasze życie odbiega od tego co powinno być. Zamieńmy więc te codzienne, szare dni na te cudowne, ze sobą nawzajem i z Panem Bogiem. Zainteresujmy się sobą, obdarujmy się nawzajem. Przecież kościół to wielopokoleniowa wspólnota, od niemowlęctwa do wiernych w bardzo podeszłym wieku. W swoim wstępie do nauczania, nakłaniania nas do refleksji, ks. Emilian wyraził pragnienie, aby jego obecność w tym miejscu nie była przypadkowa. Aby cos mógł w nas pozostawić po sobie... Ktoś może zapytać, co ksiądz wie, przecież nie ma rodziny, dzieci,? Ksiądz też coś wie, ze swojego życia, ze swoich doświadczeń; może pomóc nam osadzić nasze życie w realiach tego świata. A wiele wiedzy dają mu misje, szczególnie te, w Afryce, tej gorącej, brudnej, zaniedbanej, umierającej...; Jeśli weźmiesz jakiegoś biedaka ze skwaru, obmyjesz napoisz, nakarmisz - czuje się oszołomiony, wyróżniony... Po czym mija kilka tygodni, miesięcy, i ten sam wyleczony żebrak patrzy na misjonarza i pyta: - skąd Ty się tu wziąłeś? - tam jest Ten, który mnie przysłał (czy żebrak uwierzył?). Biblia jest światem uporządkowanym przez Boga. Zamyka się w cyfrach, których znaczenie trudno jest nam pojąć. Jedną z takich cyfr jest cyfra 3. Trójca Święta. Trójjedyny Bóg objawia się człowiekowi jako Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, jednak każda z tych osób jest tym samym, jedynym Bogiem. Poszczególne osoby są tożsame co do natury, ale są oddzielnymi bytami, różniącymi się pochodzeniem i wzajemnymi relacjami. Bóg Ojciec nie pochodzi od nikogo, Syn został zrodzony przez Ojca (a nie stworzony), Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Syn człowieczy będzie zabity, a Trzeciego dnia zmartwychwstanie. Ks. Emilian wytłumaczył nam, że faktycznie nie ma tych trzech dni, bo trzeciego dnia Jezusa już nie było w grobie. Zabity w piątek o godz. 3, a zmartwychwstał w niedzielę, w święty dzień. A więc zmartwychwstał trzeciego dnia, Bożego dnia. Zburzcie tę świątynię, a ja ją w Trzy dni zbuduję - powiedział Jezus do Jerozolimian, widząc wspaniałą, bogatą w przepych budowlę. Bo cóż warta jest świątynia bez Boga? Pan Jezus patrząc na nas mówi: Ty jesteś świątynią. Ale czy z Bogiem? Masz pieniądze, złoto, jesteś po fitnesie, solarium... Ale czy nosisz Boga w sercu? Jeśli nie, to zburz to, a w trzy dni tych rekolekcji Bóg to zmieni i odbuduje cię na nowo.... Jedną z innych cyfr Biblii jest cyfra 7. Mamy 7 dni tygodnia, rytm życia człowieka. Aby człowiek żył jak człowiek. Jeżeli w ciągu tych siedmiu dni nie masz czasu dla Boga - zmień to! W ciągu tygodnia mamy czas na godziwą pracę, (nie pracoholizm), godziwie wynagradzaną, życie rodzinne, (nie tylko wspólne płacenie rachunków), czas na liturgię, na modlitwę. Jeżeli brak w tym naszym życie chociaż jednego z wymienionych elementów, to znak, że należy to zmienić. Dziś łatwo zapominamy o Bożych porządkach, zagonieni za zdobywaniem innych dóbr. Cyfra 7 - to liczba Darów Ducha Świętego, Grzechów Głównych, a Przykazania Boże? Jest ich 10, ale 3 dotyczą Boga a 7 życia ludzkiego. 7 x 7; 49 lat – czas człowieczego porządku. Rok następny - Rokiem Boga! A więc pięćdziesięciolecie - Rok Święty. Tak bardzo pragnął Sługa Boży, Jan Pawel II aby rok 2000, jako wielokrotność i wypełnienie wszystkich pięćdziesięcioleci był rokiem cudownej komunikacji międzyludzkiej. Wystosował pisma do ONZ, rządów. Jednak jego dążenie nie zostało zrealizowane. Bardzo cierpiał z tego powodu, właściwie, od tego czasu zaczęła bardzo postępować jego choroba. To Pan Bóg pragnął wszystko uporządkować.... Cóż dzieje się dalej, na świecie? 11 września 2001 – zginęli niewinni ludzie, zupełnie nie ci, którzy mieli zginąć... Afganistan, kto pamiętał o tym ile tam ginęło niewinnych ludzi, dopiero teraz zdajemy sobie z tego sprawę, kiedy nasze wojsko tam się znajduje; w kolejce Irak, Iran, wreszcie Korea Pd. ze swoją bombą atomową; tam jest taka bieda, że jedzą własne dzieci. Czy zdajemy sobie sprawę, co znaczy jeść własne dzieci? Może zdają sobie sprawę z tego tylko Ci, którzy w czasie wojny byli zesłani daleko od kraju... . Spójrzmy, co dzieje się z pogodą? Mamy coraz groźniejsze powodzie, trzęsienia ziemi... . Tsunami... . Czy tak zawsze było? Jak długo tak będzie? To Pan Bóg ustami Jezusa splunął na ziemie, robi błoto i każe człowiekowi obmyć się. . Przesłaniem ks. Emiliana, abyśmy przejrzeli na oczy, uwierzyli w Boga jak ten uzdrowiony ślepiec i tę wiarę czynili zakończyło się pierwsze rekolekcyjne spotkanie z ks. Emilianem Sigielem. Siostra Faustyna, która patronuje tym rekolekcjom powiedziała przytaczając słowa Jezusa do nie wypowiedziane: jeżeli ludzie nie uwierzą w Miłosierdzie Moje, zginą. Na zakończenie eucharystii ks. prał. płk Jan Domian podziękował ks. Emilianowi Sigielowi za nauki i parafianom za uczestnictwo w tych naukach. Po uzyskaniu błogosławieństwa udzielonego przez proboszcza opuściliśmy świątynię na Bemowie. Czy wrócimy tam jutro, 3 marca, po kolejne nauki? Na pewno!

Drugi dzień Rekolekcji Wielkopostnych dla dorosłych rozpoczął się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwie w intencji wiernych, o dobrą spowiedź, o wiarę w dobro, o siłę wytrwania w dobru i abyśmy mogli to dobro szerzyć przewodniczył ks. Emilian Sigiel, prowadzący rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. W trakcie eucharystia rekolekcyjnej, celebrowanej przez proboszcza, ks. prał. płk. Jana Domiana odczytano: fragment księgi Proroka Izajasza: ... oto Ja, stwarzam nowe Niebiosa i nowa ziemię..... ... będzie radość z tego co ja uczynię... ... nie będzie niemowlęcia, które ma żyć tylko trzy dni, ani starca, który nie dożyje swego wieku sędziwego - oraz Ewangelię wg św. Jana, która mówi o tym, jak Jezus wyszedł z Samarii i udał się do Galilei. Galilejczycy przyjęli Go, bo widzieli, czego dokonał w Jerozolimie. Poproszono Go, aby udał się do chorego dziecka, syna urzędnika królewskiego. Jezus kazał urzędnikowi iść do domu, mówiąc: idź, syn twój żyje. W drodze do domu, urzędnik spotkał ludzi, którzy poinformowali go, iż dziecko czuje się lepiej. Zapytał więc, o której godzinie się to stało? Była to ta sama godzina, w której rozmawiał z Jezusem. Był to drugi znak, jaku uczynił w Galilei. Pointa Ewangelii: Uwierzył on i cała jego rodzina. Czwarty tydzień Wielkiego Postu to najwyższy czas, aby uwierzyć w Jezusa, bowiem: kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony - powiedział ks. Emilian. W dzisiejszych czasach jest zupełnie na odwrót. Podczas gdy przez wieki do chrztu przygotowywano przez wiele lat, dzisiaj dzieciątko nowonarodzone otrzymuje chrzest powagą miłości i wiary rodziców i rodziców chrzestnych. Czasami ta powaga i wiara zachwiana jest brakiem ślubu rodziców; bo jeżeli rodzice nie maja ślubu, to jaka to jest powaga wiary? Wiara jest łaską człowieka, na którą człowiek nie zasługuje i nie umie wykorzystać - powiedział ks. Emilian Sigiel. Dlatego, w drugim dniu rekolekcji ks. Emilian Sigiel zajął się tematem człowieka, prawdy o nim, o jego grzeszności, wielkości z jednej strony a słabości z drugiej... Człowiek jest szczytem stworzenia, jego ukoronowaniem... - tylko zapomniał kim jest. Nie pochodzi od małpy, człowiek jest dziełem Boga. Pan Bóg stworzył świat, na którym wszystko ma być człowiekowi poddane: przyroda, kosmos, zwierzęta... Jest to Boży porządek, bo Bóg jest miłością. Ale też, do dyspozycji człowieka jest anioł i szatan, którzy czekają, by służyć człowiekowi. I tu rozgrywa się dramat człowieka, który wzgardził tą Bożą miłością. Można zrozumieć Adama i Ewę, bo nie znali przedtem szatana, nie mieli możliwości rozeznania prawdy, a chociaż człowiek przeżył, nigdy nie wróci do dawnego piękna, piękna sprzed grzechu pierworodnego. W dzisiejszych czasach grzech posiada cudowną reklamę. Pełno jest nienawiści między narodami... Zniszczony jest kosmos, przyroda... Szatan nie jest zainteresowany człowiekiem, jego marzeniem jest zostać Bogiem. Ponieważ nie ma dostępu do Boga, niszczy człowieka. Jak w mafii, gdy przeciwnicy nie mogą dostać przywódcy, atakują jego żonę, dziecko. Jak widać, szatan, to jednostka dobrze zorganizowana. Europejski podręcznik dotyczący rodzin nadaje równe prawa rożnym orientacjom seksualnym. Mogą zawierać małżeństwa, adoptować i wychowywać dzieci. Jednak zbyt liberalne podejście do wolności spowodowało, że w dniu dzisiejszym obserwuje się zwrot w kierunku przeciwnym; wiele kręgów coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to nie ma wolności bez granic. Wolność bez granic to między innymi powstawanie par partnerskich, tworzących rodzinę bez sakramentu małżeństwa. A przecież to sakrament małżeństwa daje siłę wytrwania w miłości i wierności, w zdrowiu i chorobie... Co więc staje się z rodziną? A kościół? - można powiedzieć, parafrazując słowa Ojca Świętego, Jana Pawła II: tu zawsze byliśmy sobą, tu zawsze byliśmy wolni. Wiadomo jest, że szatan czasami wygrywa, jak będzie na Boernerowie? - pyta ks. Emilian. Ile będzie nawróceń, spowiedzi? Pan Jezus przyszedł na świat jako człowiek, abyśmy wiedzieli, co znaczy człowiek dla Boga! Odbudujmy więc nasze człowieczeństwo, uznamy wówczas, że nie jesteśmy Bogiem, jak próbuje wmówić nam szatan. Tylko wtedy, gdy Bóg jest na pierwszym miejscu następuje ład i porządek całego świata. W trzecim dniu rekolekcji wielkopostnych (4 marca) na Boernerowie nastąpi namaszczenie chorych i błogosławieństwo tych, naznaczonych krzyżem Będą oni też modlić się za nas, bo modlitwa naznaczonych przez krzyż jest zawsze Bogu miła. Pan Bóg pobłogosławi, ale nas nie zbawi. Stworzyłeś świat bez nas, ale bez nas - nas nie zbawisz. Człowiek posiada fundamentalny wkład w jego zbawienie - tymi słowami zakończył drugi dzień nauk rekolekcyjnych dla dorosłych ks. Emilian Sigiel.

Trzeci dzień rekolekcji wielkopostnych (04.03.2008 r.) odbywających się w parafii wojskowo-cywilnej p.w. M.B. Ostrobramskiej na Boernerowie upłynął pod znakiem ewangelii wg św. Jana, której fragmenty łatwo zapamiętać: ...jak mnie umiłował Ojciec, tak i ja was miłuję..., ... to jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem... A więc miłość, ofiara. Temat łatwy do rozważenia, ale trudny w użyciu. Miłość wymaga ofiar, jakże cudownie jest służyć komuś, kogo się kocha. Miłość jest także jedynym sposobem wyjścia z grzechu - powiedział ks. Emilian Sigiel. Miłość do Boga, a więc i przyjście do kościoła. Istnieją dwa sakramenty, które pozwalają człowiekowi obmyć się z grzechu: chrzest św. i spowiedź, przy czym chrzest gładzi grzech pierworodny. Kiedy człowiek oddaje życie za wiarę, otrzymuje chrzest absolutny (ks. Jerzy Popiełuszko), ponieważ obmycie się we własnej krwi jest chrztem absolutnym. W takim momencie scalamy się z Bogiem. A spowiedź? Jan Chrzciciel pięknie tłumaczy istotę sakramentu spowiedzi. Kiedy udał się na pustynię, by nauczać ludzi. Znamienne, że nie udał się w duże skupiska ludzkie; pragnął, aby ten, kto o nim usłyszy sam go odnalazł. Usłyszawszy o naukach Jana Chrzciciela tłumy ludzi przybywały do niego, także faryzeusze, pytając: ... kim ty jesteś, prorokiem?... ... nie jestem prorokiem, ... jestem głosem, który woła na pustyni... ... chrzczę Was wodą na wasze nawrócenie... W dniu dzisiejszym, przygotowując się do spowiedzi my także musimy najpierw ... obmyć się wodą... Pan Jezus w konfesjonale uczyni to o co prosimy, podczas gdy my, przygotowani do spowiedzi, na kolanach, wyznamy swoje grzechy i żal za ich popełnienie. Ugięte kolana są wyznaniem wiary, dobrowolnym pochwaleniem Boga, a żal nasz gładzi nasze grzechy. Jest żal doskonały (dziecka) i niedoskonały (sługi). Żal dziecka - ten podjęty z miłości najprawdziwszej i ten niedoskonały - są skuteczne dla obmycia grzechów. Pozostaje jeszcze postanowienie poprawy. Wybrać jeden grzech, nie wszystkie, i tak żyć, aby go do następnej spowiedzi nie powtórzyć. Tymi słowami ks. Emilian zakończył nauczanie rekolekcyjne w dniu 4 marca, dniu patrona św. Kazimierza Królewicza, w którego intencji była odprawiana Eucharystia prowadzona przez proboszcza parafii, ks. prał. płk. Jana Domiana. Jestem przekonana, że grupy skupionych wiernych, ustawiające się do konfesjonału, przed i w trakcie eucharystii, słyszeli słowa wypowiadane przez rekolekcjonista, ks. Emiliana Sigiela. Był to szczególny wieczór, bowiem wiele parafian przyprowadziło swoich bliskich chorych, tych krzyżem naznaczonych. Pragnęli oni razem z krewnymi i bliskimi zostać namaszczeni i pobłogosławieni. We środę, 5 marca ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych w parafii p.w. M.B. Ostrobramskiej na Boernerowie w Warszawie. Czy nauki ks. Emiliana Sigiela, rekolekcjonisty, będą tym głosem, który woła na pustyni? Na to pytanie sami sobie musimy odpowiedzieć.

Środa, 5 marca 2008 rok. Ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych w parafii p.w. M.B. Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie. Prowadzący tę eucharystię, proboszcz parafii, ks. prał. płk Jan Domian powitał wiernych i podziękował za wspólnie spędzony czas, czas dany przez Boga, pragnącego wskazać nam drogę do Niego, pomóc w przełamywaniu naszych słabości. I znowu słowa, które pozostają w pamięci: - ... w dniu zbawienia przyjdę ci z pomocą ... - ... czy może niewiasta zapomnieć o swoim niemowlęciu? ... a nawet jeśli zapomni ... ja nie zapomnę o was ... - ... nadchodzi godzina, a nawet już jest, że umarli usłyszą głos Syna Bożego ... W dniu pożegnania i rozstania ks. Emilian Sigiel pragnął podzielić się z nami swoim ostatnim słowem głoszonym w czasie tych rekolekcji. Zapragnął nawiązać do Najświętszego Sakramentu. Wspólnota, tworząca te parafie, aby miała pogląd prawdy i życia, aby móc postępować drogą prawdy, potrzebuje kapłanów. Kapłani jednak bez wiernych są bezużyteczni... Każdy z nas pragnie pewności, przekonania, że jego życie jest wartościowe, potrzebne innym. Kto dał nam to pragnienie? Pan Bóg, poprzez Najświętszy Sakrament dał człowiekowi pragnienie bycia wartościowym, a do Najświętszego Sakramentu dochodzimy poprzez spowiedź i komunie świętą. Najświętszy Sakrament to znak chleba i wina - pragnienie przyjęcia Jezusa. Jakież to jest banalne i genialne zarazem. Na szczęście pożywienie nie było nam odebrane przez chwile naszego życia; dlatego żyjemy do dzisiaj ... Człowiek bez pokarmu nie rozwija się, dlatego Pan Jezus zechciał być naszym pokarmem. On warunkuje nasze życie. Jesteśmy skazani całym ciałem i istnieniem swoim na relację i zależność od Boga. ... ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli ... ... oto jest chleb, który zstąpił z nieba ..., ... jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki ... Chleb nie przypadkowo znalazł się w naszej codziennej modlitwie; ... chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj .... Wszyscy wiemy skąd bierze się chleb, jak się rodzi. Dzisiaj młode pokolenie nie pamięta nawet, jak chleb był traktowany, z jaką nabożnością. Nasi ojcowie, przed spożyciem chleba znaczyli go krzyżem świętym. Tylko chleb miał taki przywilej. Jeśli kromka chleba upadła na ziemię, podnoszono ją i całowano... . Kawałka chleba nikomu się nie odmawia... i to nie przypadek, ze Pan Jezus pozostał chlebem dla nas. Znamienne są zapiski więźniów wydane z okazji 60-lecia wyzwolenia Oświęcimia. Pisali: w obozie pozbawiono nas człowieczeństwa, zabrano nazwisko, imię, zabroniono używać języka ojczystego... byliśmy numerem na skórze,... dostawiliśmy jednak kawałek chleba ... . Różnie reagowaliśmy... jedni jedli go łapczywie, inni oglądali go, dzieląc się nim mówiąc ... Pan Bóg się nas nie wyparł ...; bo gdzie dwaj albo trzej zbiorą się w imię moje, tam i ja jestem ... Eucharystia zawiera Boga prawdziwego i żywego; Bóg mieści się w tym kawałku chleba i jest do naszej dyspozycji. Ale nie każdy może spożywać TEN CHLEB. Trzeba być godnym, przygotowanym, aby przyjąć Komunię świętą. Widzimy podczas Eucharystii twarze tych, którzy nie są gotowi przyjąć komunię święta. Na ich twarzach widać tęsknotę i żal... Komunia święta może zgładzić grzechy lekkie, ma być motywem życia, gestów, ona wymaga, uczy, porządkuje i dyscyplinuje życie. Zawsze mamy dostęp do Najświętszego Sakramentu, warto więc tak sobie postanowić na koniec rekolekcji, aby Pan Jezus nie mieszkał tylko w tym kościele, w tabernakulum, ale również w naszych sercach. Bo Bóg zawsze jest u siebie, kiedy jest w sercu człowieka. Wtedy człowiek jest sobą. Czasami można go zgubić, tak jak Matka Boska Go zgubiła, ale po trzech dniach znalazła w świątyni, więc i my go też odnajdźmy po tych trzech dniach. Eucharystia jest po to, abyśmy mieli Boga na stałe. Tak tę miłość Pan Bóg wymyślił i niech tak zostanie. Wtedy będziemy bogaci miłością Boga w życiu naszym. Tymi słowami zakończył swoje nauki rekolekcyjne ks. Emilian Sigiel. Eucharystia rekolekcyjna zakończyła się podziękowaniem proboszcza skierowanym do nas wszystkich za uczestnictwo w tym wielkim, wspólnym bytowaniu wielkopostnym. Po zakończeniu eucharystii wierni ucałowali relikwie św. Faustyny i rozeszli się do domów. Całowanie relikwii świętych, jest to najstarszy po eucharystii kult religijny. Obserwując zachowanie wiernych od pierwszego dnia rekolekcji po dzień ostatni, można było zauważyć, że liczba wiernych w kościele z dnia na dzień zwiększała się i nikt chyłkiem nie opuszczał świątyni, śpiesząc się do swoich obowiązków, jak to nieraz się zauważa. Jestem przekonana, że ks. Emilian Sigiel, słowo Boże głoszone podczas tych rekolekcji w parafii p.w. M.B. Ostrobramskiej, uzna używając współczesnego określenia jako swoisty sukces medialny. Wierni, słysząc od swoich bliskich ten głos wołającego na pustyni, przybywali coraz liczniej do maleńkiej świątyni na Boernerowie. Gdyby rekolekcje trwały dłużej byłoby nas jeszcze więcej.


Opracowała - Danuta Berezowska

PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

NIEDZIELA - 2 marca 2008 r.
730 - Msza św. z nauką dla dorosłych
900 - Msza św. z nauką dla dorosłych
1030 - Msza św. z nauką dla dorosłych
1200 - Msza św. z nauką dla dzieci
1300 - Msza św. z nauką dla dorosłych
1715 - Gorzkie żale
1800 - Msza św. z nauką dla młodzieży i studentów


PONIEDZIAŁEK - 3 marca 2008 r.
700 - Msza św. z nauką dla dorosłych
900 - Msza św. z nauką dla dorosłych
Szkoła podstawowa
1000 - klasy IV - VI
1100 - klasy I - III

1800 - Msza św. z nauką dla dorosłych
2000 - Msza św. z nauką dla młodzieży i studentów


WTOREK - 4 marca 2008 r.
700 - Msza św. z nauką dla dorosłych
900 - Msza św. z nauką dla dorosłych, Udzielenie Sakramentu Chorych
Szkoła podstawowa
1000 - klasy IV - VI
1100 - klasy I - III

1800 - Msza św. z nauką dla dorosłych, Udzielenie Sakramentu Chorych
2000 - Msza św. z nauką dla młodzieży i studentów


ŚRODA - 5 marca 2008 r.
700 - Msza św. z nauką dla dorosłych
900 - Msza św. z nauką dla dorosłych
Szkoła podstawowa
1000 - klasy IV - VI
1100 - klasy I - III

1800 - Msza św. z nauką dla dorosłych
2000 - Msza św. z nauką dla młodzieży i studentów
Ucałowanie relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej

Sakrament Pokuty - w godzinach nauk rekolekcyjnych
Rekolekcje poprowadzi - ks. Emiliam Sigiel
Szkolne rekolekcje wielkopostne dla gimnazjalistów

Rekolekcje dla młodzieży gimnazjalnej pod tytułem: Kto jest moim nauczycielem? w naszej wspólnocie parafialnej prowadził Ks. Maciej Makuła z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Głównym pytaniem tych rekolekcji było: Kogo jestem uczniem?. W każdym dniu w rozważaniu młodym ludziom towarzyszył symbol, i tak: w pierwszym dniu była nim kostka Rubika, symbolizująca kolorowe życie, często tkwiące w chaosie, które trzeba wciąż na nowo układać jak kostkę. W drugim dniu symbolem były buty biegacza, które prowadzą człowieka w różne miejsca i spełniają różne funkcje, ale żeby służyły zadaniom dla których zostały uszyte, potrzebna jest silna wola i trener, wskazujący właściwą drogę. W trzecim dniu symbolem był Krzyż i Chrystus, który przez cierpienie i śmierć prowadzi człowieka do chwały zmartwychwstania. W trakcie rekolekcji młodzi ludzie uczyli się wielu piosenek m.in.: Wojownicy Pana, Zaufaj Panu już dziś, Pan jest Pasterzem moim, Bądźcie mocni w swoim Panu, Ci co zaufali Panu odzyskują siły z gestami. W każdym dniu była uroczysta Eucharystia sprawowana przez ks. proboszcza i nauka śpiewu. Były również nabożeństwa: pokutne i Drogi Krzyżowej. W ramach spotkań z zaproszonym gościem przybyli: W pierwszy dzień pani Katarzyna Wojciechowska, która przybliżyła nam duchową stronę wolontariatu i zachęcała młodzież do wstąpienia w jego szeregi. W drugim dniu rekolekcji spotkaliśmy się ze studentką panią Małgorzatą Przepiórką. Mimo bardzo młodego wieku zaangażowała się ona w misje i odwiedziła Madagaskar, gdzie przez rok czasu uczyła Mangeszów języka angielskiego. Podzieliła się z nami swoimi wrażeniami i opowiedziała swoją życiową drogę dojrzewania do misji i niesienia konkretnej pomocy potrzebującym, w duchu miłości chrześcijańskiej. Na trzeci dzień, naszej duchowej drogi oczyszczenia, przyjechał do nas skład kameralny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Chórzyści wykonali wiązankę pieśni patriotycznych, wzbudzając aplauz wśród młodzieży. Obecny był Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON płk Marek Paterek oraz Doradca Sekretarza Stanu MON pan dyr. Krzysztof Sikora. W multimedialnej projekcji przedstawili współczesne siły zbrojne, szkolnictwo wojskowe, oraz zachęcali młodych ludzi do wstąpienia w wojskowe szeregi. Oprócz troski o stronę duchową, proboszcz parafii ks. prałat płk Jan Domian zatroszczył się także o stronę cielesną. Gimnazjaliści mieli codziennie drugie śniadanie i gorącą herbatę. W jego przygotowaniu pomagali nauczyciele. Była także wojskowa grochówka przygotowana przez 3 WBROP.Koncert chóru ALLA POLACCA

Skład kameralny chóru Alla Polacca przy Operze Narodowej w Warszawie wystąpił w naszej parafii 24 lutego. Artyści wykonali części stałe: Kyrie eleison, Sanctus..., Agnus Dei, kompozytorów: Jasińskiego i Puleńke, w czasie Mszy św. o godz. 18.00, a po jej zakończeniu odbył się koncert pieśni pasyjnych. Usłyszeliśmy m.in.: Tristis est anima mea..., O salutaris..., Panis Angelicum..., Ave verum corpus... . Warto zaznaczyć, że chór w pełnym składzie liczy ok. 200 osób, natomiast u nas wystąpił tylko skład kameralny - żeński 10 osobowy. Kierownikiem chóru jest pani Sabina Włodarska, która od wielu lat prowadzi zajecia w Warszawie i w Bydgoszczy, a także podróżuje z chórem po całym swiecie. Artyści mają na swoim koncie wiele wygranych konkursów w Polsce i na świecie. W swoim repertuarze śpiewają muzykę wszystkich epok. Trzeba wspomnieć, że w chórze śpiewa nasza parafianka pani Joanna Fleszeler.

Msza Św. w intencji powrotu do zdrowia Wojciecha Kicińskiego.

14 lutego br. kilka minut przed godziną 9.00 lotem błyskawicy całą Akademię, obiegła wiadomość, że na Wydziale Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, doszło do nieszczęśliwego wypadku. W wyniku wybuchu mieszanki, jeden z doktorantów realizujący niezbędne badania do pracy doktorskiej dotyczącej Nanostrukturalnych materiałów wybuchowych doznał obrażeń obu rąk i twarzy. Dzisiaj wiemy, że był to pochodzący z małej miejscowości - Dobra, woj. Wielkopolskie - Wojciech KICIŃSKI, który w 1999 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, po raz pierwszy przekroczył mury Naszej Akademii. Jako jeden z wielu został zakwalifikowany na I rok studiów magisterskich na kierunku chemia w Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej. Już jako student, dał się poznać jako wspaniały kolega, niezwykle sympatyczny, radosny, koleżeński, zawsze gotowy pomagać innym. Poprzez swoje podejście do nauki, a także wyniesione z domu rodzinnego najlepsze cechy, które przekazywali mu rodzice Karolina i Paweł, codzienny uśmiech i życzliwość do drugiej osoby - popularnie nazywany był Kiciem. Studia w Akademii ukończył w czerwcu 2006 r. z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra inżyniera na kierunku chemia o specjalności materiały wybuchowe i paliwa rakietowe i został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego. Dwa lata temu decyzją Rektora Wojskowej Akademii Technicznej został zakwalifikowany na studia doktoranckie. O jego ogromnym profesjonalizmie świadczy fakt, że pierwszy rok studiów doktoranckich ukończył ze średnią 4,86, uzyskując stypendium naukowe. Na Mszę św. przybyli: pełniący obowiązki rektora - płk prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, kanclerz - gen. w st. spocz. Jan Klejszmit, dziekan wydziału - prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński, Dowódca Kursu Podchorążych - ppłk mgr inż. Ryszard Sala wraz z kadrą dowódczą, studenci, podchorążowie oraz liczna grupa pracowników naukowych Wydziału Chemii i Nowych Technologii. Była obecna również mama Wojtka i siostra z mężem. Mszę św. celebrowali ks. prałat płk Jan Domian - proboszcz parafii i kapelan WAT ks. kpt. dr Witold Mach.

DIAPORAMA MIRIAM

10 lutego po Mszy św. o godz. 18.00 przedstawiona została diaporama pt. MIRIAM autorstwa Mariana Rynkiewicza. Przedstawia ona kult Matki Bożej wtrażony w słowie poetyckim, na przestrzeni wszystkich wieków naszej literatury. Przedstawiony wybór wierszy wzbudza refleksję, wybiegającą poza obręb religijnego i poetyckiego zakresu, ubogacony malarstwem i fotografią. Wiersze poetów polskich, zebrane w diaporamie są ukazaniem także historii Narodu Polskiego. Marian Rynkiewicz za diaporamę MIRIAM w 2005 roku na XX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich i Programów Multimedialnych - w kategorii Programy Multimedialne otrzymał I nagrodę. Program moglismy zobaczyć dzięki staraniom Akcji Katolickiej w naszej parafii.Rocznica wyzwolenia Warszawy

W 63 rocznicę wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej, delegacja Wojskowej Akademii Technicznej złożyła 17 stycznia o godz. 12.00 wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a o godz. 13.00 wiązankę kwiatów przed popiersiem założyciela osiedla płk Ignacego Boernera, na skwerze jego imienia. W imieniu społeczności akademickiej kwiaty złożyli: podchorążowie, Kanclerz WAT - gen. dyw. w st. spocz. Jan Klejszmit, Dowódca Kursu Podchorążych - ppłk mgr inż. Ryszard Sala, kapelan - ks. kpt. Witold Mach. W uroczystości wziął udział Dziekan Warszawskiego Dekanatu Wojskowego ks. prał. płk Jan Domian.

Jasełka

W Uroczystość Objawienia Pańskiego uczniowie z naszego gimnazjum przedstawili w kościele parafialnym jasełka, przygotowane pod kierunkiem pani katechetki Elżbiety Lipnickiej. Stało się już tradycją, że gimnazjaliści każdego roku przygotowują widowisko o Bożym Narodzeniu, wystawiając je najpierw w szkole, dla rodziców, emerytowanych nauczycieli i społeczności szkolnej, a później dla całej wspólnoty parafialnej.